Azjatyckie giełdy kończą tydzień dużymi wzrostami

opublikowano: 14-03-2003, 09:16

Wyraźne wzrosty na giełdach w USA poprawiły zdecydowanie nastroje panujące na giełdach azjatyckich. Dodatkową zachętą do zakupów była zapowiedź rządów Japonii i Korei Południowej zwiększenia środków na inwestycje na rynkach akcji.

Średnia Nikkei zanotowała największy jednodniowy wzrost w marcu. Indeks giełdy koreańskiej Kospi przerwał serię ośmiu spadków z rzędu, które obniżyły jego wartość łącznie o blisko 10 proc.

O wzrostach na największych azjatyckich rynkach, poza zwyżkami w USA i przesunięciem decyzji w sprawie Iraku na przyszły tydzień, zdecydowały deklaracje rządów Japonii i Korei w sprawie aktywnych działań, które mają poprawić koniunkturę na giełdach. Japońska koalicja rządowa zaakceptowała plan odkupienia od banków przez bank centralny większych ilości akcji spółek. Rząd koreański postanowił wydać na zakupy na giełdzie 1,6 mld USD przez kontrolowane przez siebie fundusze. Chce w ten sposób poprawić nastroje rynku, znacznie pogorszone w związku z aferą związaną z wykryciem ‘kreatywnej księgowości’ w SK Group.

Giełda w Hongkongu zanotowała największy jednodniowy wzrost od dwóch miesięcy. Rynek pociągnął w górę znaczny popyt na akcje banku HSBC. Akcje spółek branży finansowej cieszyły się również znacznym popytem na giełdzie w Singapurze. Na giełdzie tajwańskiej popytem cieszyły się udziały spółek branży półprzewodnikowej. Liderem wzrostów był Taiwan Semiconductor Manufacturing. Inwestorzy uznali, że po zamknięciu dwóch fabryk w USA, jego główny akcjonariusz, Philips Electronics, przeniesie produkcję do tajwańskiej spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyckie giełdy kończą tydzień dużymi wzrostami