IAR: Litwa uznała EURO za pełnoprawny środek płatniczy

opublikowano: 22-10-2002, 18:19

Euro zostało uznane na Litwie za pełnoprawny środek płatniczy. Litewski Sejm znowelizował dziś prawo walutowe i ustawę o obrotach pieniężnych. Nowelizacja zezwala na dokonywanie rozliczeń gotówkowych i przelewów nie tylko w litewskich litach, ale także w euro.

Oznacza to, że posiadacze euro nie będą już musieli wymieniać ich w kantorach, gdyż zapłacą nimi za każdy towar czy usługę. Właściciele innych walut mogą nimi płacić tylko w rozliczeniach bezgotówkowych oraz - jak dotychczas - w sklepach wolnocłowych.

Ustawa wejdzie w życie w najbliższych dniach, po podpisaniu jej przez prezydenta. Na razie jednak nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy w sklepach, hotelach, restauracjach i u szewca ceny będą podawane równolegle w litach i euro. To mają ustalić rozporządzenia wykonawcze.

Zdaniem finansistów, ustawowe wprowadzenie euro do powszechnego obiegu na równi z litewskim litem świadczy o gotowości Litwy do zastąpienia pieniądza narodowego walutą unijną. Komentatorzy przypuszczają, że nastąpi to najszybciej, jak to tylko możliwe, po oczekiwanym w 2004-ym roku przyjęciu Litwy do Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>IAR</b>: Litwa uznała EURO za pełnoprawny środek płatniczy