ISB: decyzja EBOiR o połączniu energetycznym Polska-Litwa w VIII

opublikowano: 21-03-2002, 14:11

Do 15 sierpnia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przygotuje analizy ekonomiczne dotyczące planowanego jeszcze przez poprzedni rząd połączenia energetycznego Polski i Litwy. Przedstawiciele Rosji chcą z kolei za synchronizacją systemu rosyjskiego UES z systemem zachodnim UTCE, do którego należy Polska.

"Polska i Litwa rozmawiają na temat możliwości połączenia systemów energetycznych obu krajów. Do 15 sierpnia EBOR ma przygotować analizy ekonomiczne dotyczące tego przedsięwzięcia" - powiedział dziennikarzom Wojciech Tabiś, dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki. "Według harmonogramu inwestycja miałaby się zakończyć na przełomie roku 2006 i 2007."

Tabiś powiedział, że nie wiadomo jeszcze, jaki typ połączenia zostanie wybrany: czy będzie to synchronizacja systemów, czy połączenie DC (połączenie dla prądu stałego ze zmiennym), dzięki któremu jeden system nie ma wpływu na drugi.

Polska należy do zachodniego systemu energetycznego UCTE od 1995 roku, Litwa natomiast wspólnie z Łotwą i Estonią należy do systemu rosyjskiego UES, który ma system prądu stałego, podczas gdy w systemie Polski płynie prąd zmienny. Jeżeli wybrano by synchronizację obu systemów, Litwa musiałaby modernizować swoje elektrownie pod kątem wejścia do systemu zachodniego, podobnie jak Łotwa i Estonia, których systemy miałyby być zsynchronizowane z UCTE.

Połączenie DC umożliwia zniwelowanie różnic między systemem polskim i litewskim bez konieczności modernizacji elektrowni.

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, czyli stworzenie tzw. wyspy energetycznej, która polegałaby na tym, że jakaś część kraju byłaby wyłączona z systemu ogólnego. W Polsce obecnie istnieje taka wyspa - w rejonie Białegostoku, gdzie istnieje połączenie z systemem Białorusi.

Wyłączenie Litwy z systemu rosyjskiego i zsynchronizowanie jej systemu z zachodnim znaczyłoby pozostawienie obwodu kalinigradzkiego bez możliwości pobierania energii. Obecnie Litwa eksportuje swoje nadwyżki energii do Kaliningradu.

Według deklaracji Anatolija Czubajsa, prezesa największej firmy energetycznej w Rosji RAO „UES of Russia”, Rosja chciałaby zsynchronizować swój system energetyczny z systemem zachodnim UCTE. Czubajs powiedział, że rozwiązania DC nie są najlepsze ze względu na długi czas przynoszenia zwrotu zainwestowanych środków.

Polska obawiałaby się wówczas wahań częstotliwości, musiałaby też zainwestować we wzmocnienie swoich połączeń z systemem niemieckim.

W Polsce podkreśla się również, że synchronizacja systemu energetycznego Rosji powinna odbywać się stopniowo. Według ekspertów system rosyjski mógłby rozsadzić UCTE bez koniecznej modernizacji elektrowni po stronie rosyjskiej.

Czubajs powiedział na konferencji w Warszawie, że synchronizacja systemów nie tylko jest możliwa, ale i efektywna ekonomicznie. Według niego inwestycja w synchronizację zwraca się po 5 latach, podczas gdy inwestycje w połączenia DC po 10 latach. (ISB)

mk/tom

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane