ISB: wzrost PKB w I półroczu 2002 roku wyniósł 0,7% - Kołodko

opublikowano: 29-07-2002, 12:14

Wzrost gospodarczy w pierwszym półroczu 2002 roku wyniósł 0,7%, powiedział minister finansów Grzegorz Kołodko w wywiadzie dla poniedziałkowej „Trybuny”.

„W 1996 roku PKB zwiększył się aż o 7%, a więc rósł dziesięć razy szybciej niż w pierwszym półroczu bieżącego roku.” - powiedział Kołodko.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Tadeusz Toczyński szacuje, że wzrost PKB w II kw. będzie wyższy niż 0,5% w I kw.

Rząd zakłada, że tempo wzrostu gospodarczego w tym roku wyniesie 1,1%, zaś w 2003 roku wzrośnie do 3,1%.

Minister powtórzył, że aby zwiększyć tempo wzrostu potrzebne są reformy strukturalne i lepsza koordynacja polityki pieniężnej i budżetowej, co wymaga od rządu zmniejszenia deficytu budżetowego.

Kołodko chce zmniejszyć deficyt w 2003 roku z założonego już przez rząd poziomu 43 mld zł.

Zdaniem ministra, zmniejszenie deficytu będzie możliwe do osiągnięcia poprzez poszerzanie bazy podatkowej, co wymaga większej skuteczności w ściąganiu należnych państwu podatków i innych wpłat oraz poprawy efektywności i rentowności przedsiębiorstw oraz - w konsekwencji - coraz szybszego tempa wzrostu gospodarczego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: wzrost PKB w I półroczu 2002 roku wyniósł 0,7% - Kołodko