PAP: Hausner postuluje, aby RPP powstrzymała się od recenzowania rządu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 10-04-2003, 14:56

Minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner postuluje, aby Rada Polityki Pieniężnej powstrzymała się od recenzowania działań rządu.

W czwartek RPP opublikowała opinię do programu naprawy finansów przygotowanego przez Ministerstwo Finansów i kierunkowo zaakceptowanego przez rząd.

"Wolałbym, aby pomiędzy rządem a RPP była atmosfera wspólnych rozwiązań niż recenzowania swoich działań. Chciałbym, aby RPP powstrzymała się od recenzowania działań rządowych, zwłaszcza gdy te działania nie są ostatecznie ustalone" - powiedział Hausner na spotkaniu z przedsiębiorcami.

Rada Polityki Pieniężnej skrytykowała niektóre elementy planu naprawy finansów, uważając, że nie służą one wzrostowi

gospodarczemu.

W swojej ocenie programu Kołodki RPP napisała, że rząd nie przedstawił żadnego uzasadnienia do planowanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego, a autorzy koncentrują się jedynie na krótkookresowym wzroście gospodarczym.

Rada uważa, że zmiany w podatkach nie przyczynią się do pobudzenia wzrostu gospodarczego, a spowodują jedynie zwiększenie obciążeń fiskalnych.

Rada w swojej opinii napisała, że obawia się, iż projektowany w programie naprawy finansów poziom deficytu budżetowego może być realnie wyższy ze względu na przeszacowanie tempa wzrostu i niższą ściągalność podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>PAP</b>: Hausner postuluje, aby RPP powstrzymała się od recenzowania rządu