Bałkańskie Asseco rusza na łowy

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Asseco South Eastern Europe analizuje dużą liczbę potencjalnych akwizycji, a wśród nich hiszpańskiego Necomplusa z grupy Asseco Western Europe.

Ten rok może być kolejnym, w którym Asseco South Western Europe (Asseco SEE) poprawi wyniki, ustanawiając kolejny rekord.

Prezes Asseco South Eastern Europe Piotr
Jeleński, po dłuższym odpoczynku znów nabrał apetytu na akwizycje.  Wśród nabywanych firm może się znaleźć  hiszpański Necomplus, kontrolowany pośrednio
przez Asseco Poland.
Zobacz więcej

Powrót do korzeni:

Prezes Asseco South Eastern Europe Piotr Jeleński, po dłuższym odpoczynku znów nabrał apetytu na akwizycje.  Wśród nabywanych firm może się znaleźć  hiszpański Necomplus, kontrolowany pośrednio przez Asseco Poland. Fot. Marek Wiśniewski

— Nastawiamy się na wzrost w stosunku do zeszłego roku. Jak najbardziej podtrzymujemy nasze optymistyczne nastawienie — powiedział Piotr Jeleński, prezes spółki.

Za wzrostami bałkańskiego ramienia Asseco przemawia m.in. rosnący portfel zamówień. Backlog, bez kosztów podwykonawstwa, ma wartość 85,8 mln EUR, co oznacza, że jest 7 proc. wyższy niż rok temu. W pierwszym półroczu sprzedaż Asseco SEE wzrosła o 5 proc., do 70,1 mln EUR, a EBITDA o 6 proc., do 12,5 mln EUR. Na optymizm prezesa wpływa także perspektywa nowych umów.

— Mamy szansę na pozyskanie kontraktu na jednym z rynków na centralny system bankowy — mówi Piotr Jeleński.

Asseco SEE, które w przeszłości było bardzo aktywnym graczem w obszarze przejęć, ponownie ożywia się w tym obszarze.

— Mamy bardzo dużo tematów akwizycyjnych. Po trzecim kwartale będziemy w stanie powiedzieć więcej. Nie pamiętam, kiedy liczba tematów akwizycyjnych była tak duża. Wygląda to bardzo perspektywicznie, zarówno jeśli chodzi o jakość firm, jak i o wycenę — mówi Piotr Jeleński.

Asseco SEE poważnie analizuje przejęcie Necomplusa — hiszpańskiej spółki, której właścicielem, poprzez Asseco Western Europe, jest Asseco Poland.

— Przejęcie byłoby po wartości księgowej, powiększonej o wartość inwestycji i zyski zatrzymane. Ostateczna wartość zależeć będzie oczywiście od wyników i będzie raczej rozłożona na raty — mówi prezes Asseco SEE.

Wcześniejsze nieoficjalne informacje mówiły o wartości przejęcia na poziomie ok. 10 mln EUR. Asseco SEE wszystkie planowane akwizycje chce sfinansować z własnych pieniędzy. Jednocześnie zakłada utrzymanie polityki dywidendowej. Necomplus dołączyłby do segmentu płatności, który będzie wydzielony do spółki Payten. Akwizycja oznaczałaby ekspansję Asseco SEE na nowe rynki geograficzne. Necomplus działa m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Andorze, Kolumbii czy Peru.

— Nie czujemy absolutnie żadnej presji, żeby doszło do tej akwizycji, natomiast mamy przeświadczenie, że ta spółka pasuje do nas — powiedział Piotr Jeleński.

Asseco SEE pracuje nad wydzieleniem biznesu związanego z płatnościami do oddzielnej spółki — Payten, co ma się wydarzyć w czwartym kwartale. W perspektywie około dwóch lat spółka ta może trafić na jedną z giełd w zachodniej Europie. Asseco SEE swój biznes w obszarze płatności, na bazie wskaźników innych spółek z tego obszaru, wycenia na ok. 130-160 mln EUR. Tymczasem kapitalizacja całej grupy to… 605 mln zł, czyli około 140 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu