BAML: oznaki „irracjonalnego entuzjazmu” globalnych funduszy

Marek Druś
opublikowano: 14-11-2017, 14:32
aktualizacja: 14-11-2017, 14:33

Bank of America Merrill Lynch (BAML) ostrzega, że globalne fundusze pokazują oznaki „irracjonalnego entuzjazmu”. Wskazuje, że podejmują niespotykane wcześniej ryzyko, a udział gotówki w ich portfelach jest najmniejszy od czterech lat, donosi Reuters.

BAML poinformował w comiesięcznym raporcie, że wyniki jego badania pokazują iż ostatnie zahamowanie wzrostów na rynkach akcji było uzasadnione. Nie twierdzi jednak, że to koniec wzrostów, bo spodziewa się ich kontynuacji w 2018 roku.

- Miary globalnego apetytu na ryzyko znacząco wzrosły w tym miesiącu, alokacja gotówki jest dużo niższa, waga akcji rośnie tak jak ekspozycja na ryzyko – głosi raport.

Rekordowo duża liczba funduszy przyznaje, że podejmuje ryzyko „większe niż normalne”, wynika z badania obejmującego inwestorów zarządzających 610 mld USD aktywów.

Tymczasem udział gotówki w portfelach spadł do 4,4 proc. i jest najniższy od października 2013 roku, a także poniżej 10-letniej średniej. Ekspozycja funduszy hedgingowych na rynki akcji jest najwyższa od 11 lat.

Co ciekawe, pomimo redukcji udziału gotówki, rekordowy odsetek 48 proc. badanych uważa, że akcje są przewartościowane, co według BAML jest dowodem „irracjonalnego entuzjazmu”. Zwrotu „irrational exuberance” użył w 1996 roku ówczesny szef Fed, Alan Greenspan, odnosząc się do sytuacji na amerykańskim rynku akcji, kiedy rozwijała się na nim tzw. bańka spekulacyjna dotkomów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BAML: oznaki „irracjonalnego entuzjazmu” globalnych funduszy