Bank centralny Egiptu przewiduje podwyżkę stóp procentowych o 150 pb

opublikowano: 30-01-2023, 17:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Oczekuje się, że Bank Centralny Egiptu podniesie w czwartek swoje stopy procentowe o 150 punktów bazowych, ponieważ nadal walczy z inflacją po serii dewaluacji waluty, wynika z sondażu agencji Reutersa przeprowadzonego w poniedziałek – podaje agencja Reutersa.

fot. ARC

Według mediany prognozy przeprowadzonej wśród 13 analityków bank podniesie stopę depozytową do 17,75 proc., a stopę kredytową do 18,75 proc. na regularnym posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej (RPP).

Bank centralny podniósł stopy procentowe o 300 punktów bazowych więcej niż oczekiwano na swoim ostatnim posiedzeniu 22 grudnia i o 200 punktów bazowych na niespodziewanym spotkaniu 27 października, kiedy ogłosił również porozumienie na szczeblu pracowniczym z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pakiet ratunkowy o wartości 3 mld USD.

Egipt zażądał pakietu wkrótce po tym, jak Rosja najechała Ukrainę rok temu, wywołując kryzys w Egipcie, który wbił się w jego sektor turystyczny, podniósł rachunek za import towarów i skłonił zagranicznych inwestorów do wycofania ponad 20 mld USD z lokalnego rynku skarbowego.

„Spodziewamy się, że CBE podniesie stopy procentowe w ten czwartek o co najmniej 100 punktów bazowych”, powiedział Noaman Khaled, ekonomista NBK. 23-24 proc.”.

Roczna inflacja wzrosła do najwyższego od pięciu lat poziomu 21,3 proc. w grudniu z 18,7 proc. w listopadzie.

Podobnie Egipt pozwolił, by jego waluta straciła na wartości prawie 50 proc. w ciągu ostatniego roku, a oficjalny kurs funta wynosi obecnie 30 za dolara.

Pomimo wysokiej inflacji niektórzy analitycy uważają, że bank centralny pozostawi stopy procentowe bez zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane