Bank centralny Szwajcarii sygnalizuje możliwość luzowania

opublikowano: 23-01-2020, 11:28

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zostawił sobie możliwość dalszego luzowania, które pomogłoby zapanować nad dalszym umocnieniem franka, ale nie planuje określania jego granicy.

- Nie w tym momencie – powiedział prezes SNB Thomas Jordan zapytany o możliwość ponownego określenia granicy umocnienia franka. – Obecnie mamy system jaki mamy. Wierzymy, że jest odpowiedni – dodał.

Zobacz więcej

Thomas Jordan

Bloomberg

W ostatnim czasie frank osiągnął najwyższą wartość od trzech lat wobec euro, a USA ostrzegły Szwajcarię, że nie są zadowolone z ich interwencji na rynku walutowym.

- Wciąż mamy przestrzeń do obniżki stóp, gdyby okazało się to konieczne, ale oczywiście wiemy, że są też tego efekty uboczne – powiedział Jordan.

Frank słabnie w czwartek o 0,1 proc. do 1,0741 za euro i o 0,1 proc. do 0,9688 za dolara.

- Nie manipulujemy walutą, ale musimy interweniować aby sterować warunkami monetarnymi w Szwajcarii – powiedział Jordan. – Nigdy nie mieliśmy zamiaru osłabienia szwajcarskiego franka aby uzyskać przewagę nad innymi krajami, ale raczej aby uniknąć tego, że szwajcarski frank stanie się zbyt mocny i spowoduje powstanie środowiska deflacyjnego – dodał.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu