Bank centralny Turcji prawdopodobnie utrzyma w tym tygodniu stopę procentową na poziomie 8,5 proc.

opublikowano: 20-03-2023, 11:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według sondażu agencji Reuters bank centralny Turcji utrzyma w tym tygodniu stopę procentową na poziomie 8,5 proc. Turecki bank centralny złagodził politykę po trzęsieniach ziemi, które spustoszyły południowo-wschodnią część kraju.

Z sondażu agencji Reuters wynika, że ekonomistów, którzy spodziewają się kolejnej obniżki stóp, jest mniej. W dalszej części roku przewidywane są podwyżki stóp procentowych – ale odwrócenie polityki będzie w dużej mierze zależeć od wyniku wyborów zaplanowanych na 14 maja.

Turecki bank centralny w zeszłym roku obniżył główną stopę procentową o 500 punktów bazowych, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu, a następnie utrzymał ją na poziomie 9 proc. w grudniu i styczniu. Inflacja w Turcji osiągnęła 85 proc. w zeszłym roku i pozostała na poziomie 55 proc. w lutym.

W zeszłym miesiącu bank obniżył stopę procentową o kolejne 50 punktów bazowych , aby zwiększyć produkcję przemysłową i zatrudnienie po trzęsieniach ziemi, które spowodowały śmierć ponad 48 tys. osób i pozostawiły miliony bez dachu nad głową. Stwierdzono, że „zmierzone” cięcie było „odpowiednie”, aby wesprzeć ożywienie.

Jak wynika z mediany szacunków dokonanych przez agencję Reuters wśród 18 ekonomistów, bank centralny utrzyma w czwartek tygodniową stopę repo na stałym poziomie 8,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane