Bank Japonii nie mówi już kiedy osiągnięty będzie cel inflacyjny

opublikowano: 27-04-2018, 07:32
aktualizacja: 27-04-2018, 07:37

Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał dotychczasową politykę monetarną. Wycofał jednak z komunikatu fragment o perspektywie czasu, w której chciałby osiągnąć docelowy poziom inflacji.

Bank Japonii podtrzymał deklarację dążenia do krótkoterminowej stopy na poziomie minus 0,1 proc. i bliskiej zera rentowności obligacji 10-letnich Japonii. Nie zmienił prognozy, według której inflacja w następnym roku fiskalnym będzie wynosić 1,8 proc. Taki sam poziom inflacji spodziewa się widzieć w kolejnym roku rozrachunkowym, kończącym się w marcu 2021 roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Zaskakującą zmianą jest wycofanie przez Bank Japonii z komunikatu frazy dotyczącej perspektywy czasu, w której chciałby osiągnąć docelowe 2 proc. inflacji. Odebrano to jako przyznanie przez bank centralny, że potrwa to dłużej niż oczekiwano. Wcześniej Bank Japonii był zmuszony odsuwać realizację celu w czasie z powodu uporczywie niskiej inflacji. W styczniu analitycy krytykowali go za zapowiedź, że stanie się to w roku fiskalnym 2019.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu