Bank Światowy zmienia zdanie o rudzie żelaza

opublikowano: 27-04-2016, 09:56

Pięcioletnia prognoza Banku Światowego dla rudy żelaza, obejmująca okres do 2020 r. włącznie została zweryfikowana w górę, donosi Bloomberg. Korekta jest następstwem wzrosty cen surowca w pierwszym kwartale wywołanym popytem ze strony chińskich hut, które są jego największym konsumentem.

Uaktualniona projekcja Banku Światowego zakłada obecnie, że czysty surowiec będzie handlowany na średnim poziomie 50 USD za tonę w roku bieżącym. W roku 2017 cena ma wzrosnąć do 51,50 USD zaś w roku 2020 notowania rudy mają podskoczyć do 56,20 USD. To znacznie wyższe oczekiwania, niż instytucja prezentowała jeszcze w styczniu. W raporcie z początku roku analogiczne wartości wynosiły bowiem odpowiednio: 42; 44,10 i 51 USD/t.

Wyświetl galerię [1/2]

Ruda żelaza

Bloomberg

Co istotne, instytucja oczekiwała wtedy, że ruda żelaza będzie w 2016 r. jednym z największych przegranych, z największymi stratami spośród surowców. 

Notowania rudy żelaza wzrosły w okresie luty-marzec m.in. z powodu popytu na surowiec ze strony chińskich fabryk starających się wyprzedzić sezon budowlany – napisał w komunikacie Bank Światowy. Instytucja dodała też, że „…oprócz tego istniały pewne zakłóceń dostaw rudy żelaza drogą morską, co dodatkowo zaostrzyło sytuację na rynku. Ceny kontynuują zwyżkę w kwietniu napędzane wzrostem oczekiwań na ponowne przyspieszenie w chińskiej gospodarce”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Bank Światowy zmienia zdanie o rudzie żelaza