Banki podniosły oprocentowanie depozytów dla firm

opublikowano: 17-01-2012, 00:00

W ofercie banków dla MSP od trzeciego kwartału 2012 r. nie zmieniło się wiele, ale gdzieniegdzie widać efekty walki o depozyty

Oferta banków dla sektora małych i średnich firm nie zmienia się zbyt dynamicznie — jak pokazuje kwartalne zestawienie Comperii „Bankowy radar MSP” przygotowane specjalnie dla „Pulsu Biznesu”. W zestawieniu brakuje co prawda Invest Banku, DnB Nord oraz Toyota Banku, które odmówiły przekazania danych, ale oprócz tego małe i średnie firmy z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln zł znajdą coś dla siebie w 26 bankach. Będą to konta, kredyty w koncie, kredyt inwestycyjny, lokaty krótkoterminowe i konta oszczędnościowe.

Lokaty raczej w górę

Warto zwrócić uwagę na lokaty, których oprocentowanie w przypadku wielu banków wzrosło. Może to być efekt walki o depozyty, którą banki prowadzą od połowy ubiegłego roku, w lęku o osłabienie złotego i spadek zaufania na rynku międzybankowym. Oprocentowanie jest wyższe niż kwartał wcześniej, m.in. w BOŚ, BGŻ, Credit Agricole, Getin Noble Banku, Idea Banku, Raiffeisen Banku oraz Volkswagen Banku. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wiele banków nie zmieniło poziomu oprocentowania, a nieliczne je obniżyły (np. Bank Pocztowy, Meritum Bank i Nordea Bank). Średnie oprocentowanie lokat waha się, w zależności od kwoty i okresu, od 1,5 do nawet 5 proc. Najwyżej oprocentowaną lokatę dla kwoty 50 tys. zł na miesiąc oferuje Getin Noble Bank — 5,70 proc. Najbardziej oprocentowanie swoich lokat obniżył Meritum Bank — np. w przypadku lokaty miesięcznej na kwotę 50 tys. zł spadło ono z 5 proc. do 3,45 proc.

Stabilnie w kontach

Większe zmiany nie dokonały się w kontach oszczędnościowych, ale tutaj także ruch był raczej w górę (ING Bank, Kredyt Bank, Multibank, Polbank), rzadziej w dół (Nordea Bank, Citi Bank Handlowy). Średnie oprocentowanie wyniosło 2,2 do 5,5 proc. Wyjątkiem jest Bank Ochrony Środowiska oferujący nawet 7 proc., ale dopiero w 6. miesiącu oszczędzania na Koncie Dynamiczna Firma. Tak jak w poprzednim kwartale, klienci mogą liczyć na zwolnienia z opłat pobieranych z tytułu prowadzenia rachunków firmowych, ale po spełnieniu określonych warunków. Jak podsumowują specjaliści z Comperii, najczęściej jest to wymóg utrzymywania na rachunku określonego salda (wymagana kwota wynosi od 2 tys. zł w Citi Handlowym do nawet 40 tys. zł w Raiffeisen Bank Polska), a także konieczność dokonania określonej liczby transakcji z rachunku firmowego lub przy użyciu karty. Niektóre banki zupełnie zrezygnowały z opłat za prowadzenie konta (np. ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium czy Alior Bank), inne je zwiększyły (np. BGŻ z 0 zł do 60 zł, BPS z 20 do 25 zł). W przypadku oprocentowania kredytów i pożyczek dla firm większość banków tradycyjnie łączy wybraną stopę rynkową WIBOR, LIBOR, EURIBOR i marżę banku.

Na stopę rynkową klienci nie mają wpływu, ale marża jest często negocjowalna. W zależności od tego, czy jest to kredyt w koncie, czy inwestycyjny, firmy mogą liczyć na marżę w wysokości od 1 do nawet 5,5 proc. Z obserwacji specjalistów Comperii wynika ponadto, że podobnie wyglądają prowizje za udzielanie kredytów. W większości przypadków prowizja przyjmuje wartości od 0 do 5 proc., a średnia rynkowa wynosi około 2 proc. Często jest ona ograniczona jakąś kwotą minimalną, np. 2 proc., nie mniej niż 200 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu