Czytasz dzięki

Banki podniosły oprocentowanie depozytów dla firm

opublikowano: 17-01-2012, 00:00

W ofercie banków dla MSP od trzeciego kwartału 2012 r. nie zmieniło się wiele, ale gdzieniegdzie widać efekty walki o depozyty

Oferta banków dla sektora małych i średnich firm nie zmienia się zbyt dynamicznie — jak pokazuje kwartalne zestawienie Comperii „Bankowy radar MSP” przygotowane specjalnie dla „Pulsu Biznesu”. W zestawieniu brakuje co prawda Invest Banku, DnB Nord oraz Toyota Banku, które odmówiły przekazania danych, ale oprócz tego małe i średnie firmy z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln zł znajdą coś dla siebie w 26 bankach. Będą to konta, kredyty w koncie, kredyt inwestycyjny, lokaty krótkoterminowe i konta oszczędnościowe.

Lokaty raczej w górę

Warto zwrócić uwagę na lokaty, których oprocentowanie w przypadku wielu banków wzrosło. Może to być efekt walki o depozyty, którą banki prowadzą od połowy ubiegłego roku, w lęku o osłabienie złotego i spadek zaufania na rynku międzybankowym. Oprocentowanie jest wyższe niż kwartał wcześniej, m.in. w BOŚ, BGŻ, Credit Agricole, Getin Noble Banku, Idea Banku, Raiffeisen Banku oraz Volkswagen Banku. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wiele banków nie zmieniło poziomu oprocentowania, a nieliczne je obniżyły (np. Bank Pocztowy, Meritum Bank i Nordea Bank). Średnie oprocentowanie lokat waha się, w zależności od kwoty i okresu, od 1,5 do nawet 5 proc. Najwyżej oprocentowaną lokatę dla kwoty 50 tys. zł na miesiąc oferuje Getin Noble Bank — 5,70 proc. Najbardziej oprocentowanie swoich lokat obniżył Meritum Bank — np. w przypadku lokaty miesięcznej na kwotę 50 tys. zł spadło ono z 5 proc. do 3,45 proc.

Stabilnie w kontach

Większe zmiany nie dokonały się w kontach oszczędnościowych, ale tutaj także ruch był raczej w górę (ING Bank, Kredyt Bank, Multibank, Polbank), rzadziej w dół (Nordea Bank, Citi Bank Handlowy). Średnie oprocentowanie wyniosło 2,2 do 5,5 proc. Wyjątkiem jest Bank Ochrony Środowiska oferujący nawet 7 proc., ale dopiero w 6. miesiącu oszczędzania na Koncie Dynamiczna Firma. Tak jak w poprzednim kwartale, klienci mogą liczyć na zwolnienia z opłat pobieranych z tytułu prowadzenia rachunków firmowych, ale po spełnieniu określonych warunków. Jak podsumowują specjaliści z Comperii, najczęściej jest to wymóg utrzymywania na rachunku określonego salda (wymagana kwota wynosi od 2 tys. zł w Citi Handlowym do nawet 40 tys. zł w Raiffeisen Bank Polska), a także konieczność dokonania określonej liczby transakcji z rachunku firmowego lub przy użyciu karty. Niektóre banki zupełnie zrezygnowały z opłat za prowadzenie konta (np. ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium czy Alior Bank), inne je zwiększyły (np. BGŻ z 0 zł do 60 zł, BPS z 20 do 25 zł). W przypadku oprocentowania kredytów i pożyczek dla firm większość banków tradycyjnie łączy wybraną stopę rynkową WIBOR, LIBOR, EURIBOR i marżę banku.

Na stopę rynkową klienci nie mają wpływu, ale marża jest często negocjowalna. W zależności od tego, czy jest to kredyt w koncie, czy inwestycyjny, firmy mogą liczyć na marżę w wysokości od 1 do nawet 5,5 proc. Z obserwacji specjalistów Comperii wynika ponadto, że podobnie wyglądają prowizje za udzielanie kredytów. W większości przypadków prowizja przyjmuje wartości od 0 do 5 proc., a średnia rynkowa wynosi około 2 proc. Często jest ona ograniczona jakąś kwotą minimalną, np. 2 proc., nie mniej niż 200 zł.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane