BANKI WCHODZĄ DO STOCZNI GDYNIA

Cezary Pytlos
12-11-1999, 00:00

BANKI WCHODZĄ DO STOCZNI GDYNIA

Polskie przedsiębiorstwo wzmacnia się przed starciem o stocznie Masa Yards

NOWE ZAKUPY: Przejęcie fińskich stoczni Masa Yards rozstrzygnie się do końca roku. Janusz Szlanta, prezes Stoczni Gdynia, planuje już jednak kolejne inwestycje. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zwiększy się udział jego firmy w Mostostalu Gdańsk. fot. Borys Skrzyński

Stocznia Gdynia podwyższyła kapitał akcyjny o 60 mln zł. Nową emisję akcji w całości objęły instytucje finansowe. Przedstawiciele stoczni nie ujawniają ich nazw. Wiadomo natomiast, że inne banki wesprą firmę w rywalizacji o fińskie stocznie Masa Yards. Wśród nich są prawdopodobnie ABN Amro, Citibank i ING.

Stocznia Gdynia wyemitowała 6 mln akcji serii C o wartości nominalnej 10 zł każda. Objęły ją instytucje finansowe. Kapitał akcyjny spółki wzrósł ze 150,7 mln zł do 210,7 mln zł. Wpływy z emisji zostaną przeznaczone na zmodernizowanie produkji oraz nowe systemy informatyczne. Inwestycje pochłoną w tym roku około 62 mln zł.

Informację o podwyższeniu kapitału akcyjnego potwierdził Janusz Szlanta, prezes SG, nie podając jednak listy inwestorów. Prawie na pewno oferta została skierowana wyłącznie do krajowych banków, które obejmą łącznie około 28,5 proc. akcji przedsiębiorstwa. Zmiana struktury kapitałowej przedsiębiorstwa nie wpłynęła znacząco na Skarb Państwa, właściciela 33-proc. pakietu akcji, który w najbliższym czasie nie zamierza pozbywać się swoich udziałów.

Chętne są banki

Prawdopodobnymi kandydatami do objęcia nowej emisji są banki finansujące działalność stoczniową firmy, m.in. Kredyt Bank, Bank Zachodni i Pekao. Te instytucje, obok zagranicznych, takich jak Mitteleuropaische Handelsbank, ABN Amro, ING i Citibank, mają także współuczestniczyć w sfinansowaniu zakupu fińskich stoczni Masa Yards.

Na podbój świata

Ofertę na zakup dwóch z trzynastu wystawionych na sprzedaż stoczni norweskiego Kvaernera — Masa Yards w Turku i Helsinkach — Stocznia Gdynia złożyła we wrześniu. Przedstawiciele SG nie ujawniają jednak jej szczegółów. Jak podał jednak Business Central Europe, za obydwa fińskie przedsiębiorstwa polska stocznia zaproponowała około 300 mln USD. Zaciągnięte na poczet transakcji kredyty bankowe zostałyby częściowo spłacone z planowanej w przyszłym roku publicznej emisji akcji gdyńskiego przedsiębiorstwa (na warszawską giełdę stocznia planuje wejść w połowie przyszłego roku). Firma przedstawiła także plan zmniejszenia kosztów działalności fińskich stoczni o 10 proc. przez przeniesienie części stalowej produkcji do Polski. W ciągu dwóch lat, zdaniem miesięcznika, połączone przedsiębiorstwa osiągnęłyby obrót rzędu 1,5 mld USD.

Raczej osobno

Prawdopodobnie nieprawdziwe są ostatnie doniesienia o wspólnej ofercie, jaką miałaby złożyć SG razem z konsorcjum utworzonym przez Martina Saarikangasa, prezesa Masa Yards, choć takiej ewentualności nie można wykluczyć w przyszłości. Obie strony nie ujawniają szczegółów negocjacji.

— Mogę jedynie powiedzieć, że rozstrzygnięć można spodziewać się do końca roku — powiedział Martin Saarikangas.

Kręgi zbliżone do Stoczni Gdynia podają natomiast, że rozstrzygnięć można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BANKI WCHODZĄ DO STOCZNI GDYNIA