Barclays: Notowania rudy żelaza się załamią

opublikowano: 24-03-2017, 14:06
aktualizacja: 24-03-2017, 14:08

W najbliższych miesiącach notowania rudy żelaza znacząco spadną z związku ze spadającą rentownością chińskich hut stali, uważają specjaliści banku Barclays.

Zobacz więcej

Ruda żelaza

Bloomberg

W drugim kwartale benchmarkowe ceny surowca używanego do produkcji stali spadną do 70 USD za tonę, by w ostatnich trzech miesiącach roku ukształtować się średnio na poziomie 50 USD, napisali w czwartkowym raporcie specjaliści brytyjskiego banku. To oznaczałoby przecenę o ponad 40 proc. w porównaniu z piątkowymi cenami rudy, sięgającymi 85 USD za tonę. Za wyprzedażą stać będzie obniżająca się rentowność chińskich hut stali, która skłoni je do korzystania z obficie dostępnych rud o niskiej zawartości żelaza, tłumaczą specjaliści. Według nich zapasy surowca w chińskich portach są bardzo duże, a w najbliższych miesiącach popyt na stal spadnie.

„Rekordowe zapasy surowca nie muszą automatycznie oznaczać przeceny, bo chińscy odbiorcy preferują rudę o wysokiej zawartości żelaza. Jednak oczekujemy, że popyt na stal będzie spadał, co obniży zyskowność hut, skłaniając je do przerzucenia się na gorszej jakości rudę, której na całym świecie jest pełno” – napisano w raporcie.

Nawe bardziej negatywnie perspektywy rynku rudy ocenia ośrodek Capital Economcs, według którego na koniec roku jej ceny sięgną 45 USD za tonę. Prognozy wiodących koncernów wydobywczych są jednak podzielone. W związku z ostatnią poprawą koniunktury w Chinach od dołka z grudnia 2015 r. do ubiegłomiesięcznego szczytu na wysokości 94,86 USD ceny rudy żelaza zwyżkowały prawie dwuipółkrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy