„Bardzo nietypowe zachowanie rynku ropy” Sprawdzamy, co może oznaczać (WYKRES DNIA)

Zwyżki cen ropy z ostatniego miesiąca należy uznać za wyjątkowo nietypowe, ponieważ towarzyszyło im umocnienie dolara amerykańskiego, zauważają analitycy banku Goldman Sachs. Sprawdzamy, co to może oznaczać dla obu rynków.

Kurs  euro do dolara (linia pomarańczowa, skala prawa) na tle cen ropy brent w USD (linia biała, skala lewa) od początku roku, z naniesionymi momentami rozejścia się obu wartości
Wyświetl galerię [1/2]

Kurs euro do dolara (linia pomarańczowa, skala prawa) na tle cen ropy brent w USD (linia biała, skala lewa) od początku roku, z naniesionymi momentami rozejścia się obu wartości Bloomberg

W ciągu ostatniego miesiąca notowania ropy brent poszły w górę o 8,2 proc., podczas gdy dolar umocnił się o 3,5 proc. do euro oraz o 3,9 proc. do jena japońskiego. To bardzo nietypowa sytuacja, ocenili w nocie do klientów analitycy banku Goldman Sachs pod kierunkiem Johna Marshalla. Zwykle ceny ropy podążają w przeciwnym kierunku niż notowania dolara. Dzieje się tak między innymi dlatego, że droższy dolar podbija dla nabywców spoza USA koszt zakupu ropy, której ceny są wyrażone w tej walucie. Tym razem było inaczej, bo ropę wsparła decyzja OPEC o przywróceniu ograniczeń produkcji, a dolara - przybliżająca się perspektywa podwyżki stóp Fedu.


Zbieżność kursu euro do dolara (linia pomarańczowa, skala prawa) oraz cen ropy brent w USD (linia biała, skala lewa), w ostatnich 4 latach. Źródło: Bloomberg.

W ostatnich 4 latach zbieżność zachowania kursu ropy brent oraz notowań euro do dolara (czyli odwrotności notowań dolara do euro) była wręcz uderzająca. Załamanie na obu rynkach, rozpoczęte w połowie 2014 r., zbiegło się w czasie niemal idealnie. To może być zapowiedzią, że ostatnie załamanie korelacji w cenach obu instrumentów jest raczej wypadkiem przy pracy, niż bardziej długotrwałą tendencją. Kiedy ostatnio obserwowano równie duże rozejście się notowań euro do dolara oraz cen ropy (na początku lutego dolar gwałtownie osłabił się do euro o 4 proc., czemu towarzyszyło 10-procentowe osłabienie na rynku ropy), oba kursy obu instrumentów zawróciły, całkowicie znosząc wcześniejsze ich rozejście się. Jeżeli również teraz stanie się podobnie, ropa i dolar jednocześnie powinny się osłabić.


Kurs euro do dolara (linia pomarańczowa, skala prawa) na tle cen ropy brent w USD (linia biała, skala lewa) od początku roku, z naniesionymi momentami rozejścia się obu wartości. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy