Bayer otwiera w Polsce hub IT

opublikowano: 28-04-2021, 06:00
aktualizacja: 28-04-2021, 08:30

400 informatyków zatrudni niemiecki koncern w zlokalizowanym w Warszawie centrum, które zajmie się rozwiązaniami dla rolnictwa oraz branży farmaceutycznej.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Czym się bedzie zajmowało tworzone w Polsce centrum IT
  • Kiedy Bayer rozpocznie rekrutację
  • W którym biurowcu będzie zlokalizowane centrum IT
  • Dlaczego wybrał Warszawę

Kolejna światowa marka wybiera Polskę na centrum IT. Bayer, który ma w Gdańsku centrum usług wspólnych, otworzy w Warszawie digital hub. Zatrudni 400 specjalistów, głównie z obszarów inżynierii oprogramowania, programowania, inżynierii danych z doświadczeniem w machine learning, sztucznej inteligencji i badaniach operacyjnych.

Kiedy rekrutacja, gdzie biuro

- Pod koniec maja zorganizujemy hackathon i wtedy ruszy rekrutacja. Zaczniemy oczywiście od zatrudnienia szefa naszego digital hubu. Przy uruchomieniu projektu skorzystamy z pomocy ekspertów z Niemiec i USA. Nie wiem, jak szybko uda nam się zrealizować zakładany poziom zatrudnienia ze względu na pandemię, ale liczę, że osiągniemy cel do 2022 r. Inwestycja sięgnie kilku milionów euro – zapowiada Bijoy Sagar, główny menedżer ds. IT i transformacji cyfrowej w firmie Bayer.

Centrum zostanie zlokalizowane w biurowcu firmy w Warszawie.

- Trwają przymiarki do prac remontowych, przygotowujemy się na przyjęcie nowego zespołu – mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer w Europie Środkowej i Wschodniej oraz szef działu Pharmaceuticals w Polsce.

Czym się zajmie centrum

Do zadań digital hubu będzie należało opracowanie rozwiązań dla rolnictwa i zdrowia oraz cyberbezpieczeństwo. To oznacza, że będzie pracować dla wszystkich trzech działów koncernu, czyli pharmaceuticals (leki na receptę), consumer health (leki bez recepty) i crop science (działalność w zakresie rolnictwa: nasion, ochrony upraw i zwalczania szkodników, rolnictwo zrównoważone). Na początku ośrodek skoncentruje się na działalności dla rolnictwa.

- Dział crop science zajmuje się wykorzystaniem wszystkich dostępnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, sensorów, satelitów, rolnictwa precyzyjnego, by pomóc rolnikom w zwiększaniu wydajności przy jednoczesnym ograniczaniu ich śladu środowiskowego – mówi Bijoy Sagar.

- Populacja świata rośnie, potrzebujemy więcej dobrej jakości żywności. W dobie zmian klimatycznych koniecznością jest rolnictwo precyzyjne i wykorzystanie technologii w uprawach, zaczynając od wysiewu przez nawożenie po ochronę przed szkodnikami – uzupełnia Markus Baltzer.

Współpraca z farmami

W USA Bayer, który w 2018 r. przejął Monsanto, biotechnologicznego giganta, stając się największym na świecie producentem środków ochrony i nasion, ma mocno rozwiniętą działalność w obszarze crop science.

- Mamy w USA centrum wyspecjalizowane w technologiach dla rolnictwa. To z niego pochodzi część naszych algorytmów, choć powstają również w Niemczech. Rozwiązania cyfrowe to sport zespołowy, nie da się ich tworzyć w jednym kraju – mówi Bijoy Sagar.

W Europie Bayer również rozwija crop science, m.in. poprzez inicjatywę ForwardFarming, międzynarodową platformę popularyzującą zrównoważone praktyki w gospodarstwach rolnych. W jej ramach współpracuje z 16 gospodarstwami z: Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Włoch, USA, Argentyny, Brazylii i Chile, a od zeszłego roku z Polski.

Dlaczego wygrała Warszawa

Podczas wybierania lokalizacji na centrum IT Polska konkurowała ze wszystkim krajami na świecie, a na krótkiej liście znalazły się trzy kraje Europy.

- Projekt rozpoczęliśmy sześć miesięcy temu. Mimo ograniczeń spowodowanych przez pandemię zrealizowaliśmy wszystko zgodnie z planem. Nie korzystamy z pomocy publicznej przy tej inwestycji – mówi Bijoy Sagar.

Dla firmy najważniejsi są wykształceni pracownicy.

- Warszawa dysponuje największą pulą pracowników w interesującym nas obszarze w Europie Środkowej i Wschodniej. Bayer to atrakcyjne miejsce pracy, dla osób szukających wyzwań i działań zmierzających ku temu, by nauka i digitalizacja poprawiały jakość życia – dodaje Markus Baltzer.

Co potrafią
Co potrafią
Polacy mają imponujący talent do innowacji i nowych technologii, szczególnie w obszarach sztucznej inteligencji i machine learning – mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer w Europie Środkowej i Wschodniej.

Jego słowa potwierdza Bijoy Sagar

- Naszą wizją jest „Health for all, hunger for none” [zdrowie dla wszystkich, głód dla nikogo – przyp. red]. Polska dysponuje olbrzymią liczbą wykształconych absolwentów uniwersytetów i politechnik, w tym doktorów. Ma dużą populację, a jej mieszkańców cechuje duch przedsiębiorczości. Ekosystem Warszawy pozwoli nam na współpracę ze start-upami i innymi firmami wyspecjalizowanymi w technologiach cyfrowych – twierdzi szef ds. IT w firmie Bayer.

Warszawa naturalnie
Warszawa naturalnie
Decyzja o poszerzeniu działalności IT o Warszawę była oczywista biorąc pod uwagę utalentowanych specjalistów i absolwentów w stolicy i całej Polsce – mówi Bijoy Sagar, szef ds. IT i transformacji cyfrowej w firmie Bayer.

Ile osób pracuje w firmie

Bayer jest obecny w Polsce od 1991 r. W 2012 r. otworzył centrum usług biznesowych w Gdańsku i zapowiedział, że do 2015 r. będzie w nim zatrudniać 200 osób. Dziś ma tam 900 pracowników. Centrala firmy zlokalizowana jest w Warszawie. Bayer zatrudnia w Polsce 1500 osób.

Historia firmy liczy ponad 150 lat. W 2020 r. Bayer zatrudniał na świecie około 100 tys. osób i miał sprzedaż na poziomie 41,4 mld EUR, a inwestycje w badania i rozwój sięgnęły 4,9 mld EUR.

Polska wygrywa projekty

Najwięcej planowanych inwestycji dotyczy sektora nowoczesnych usług biznesowych. Polska Agencja Informacji i Handlu obsługuje 46 takich projektów, najwięcej ze wszystkich branż. Z informacji „PB” wynika, że nad Polską myślą m.in. Zimmer Biomet, producent sprzętu chirurgicznego, który szuka lokalizacji dla centrum na 200 osób czy duńska Leo Pharma, która rozważa Trójmiasto i zatrudni 300 osób.

Decyzję już podjęła amerykańska Moderna, producent m.in. szczepionki na koronawirusa, która opublikowała ogłoszenia o pracę w globalnym centrum usług w Warszawie. Rekrutację do centrum IT w Łodzi rozpoczęła Wella, firma kosmetyczna, która może zatrudnić nawet 350 osób. W Krakowie kilkadziesiąt osób rekrutuje Dyson, brytyjski producent odkurzaczy, który zamierza mieć 300 pracowników. AT&T zatrudni 700 osób w centrum operacyjnym w Katowicach.

Rosną także obecne w Polsce centra. HSBC, który w Krakowie ma 3,5 tys. pracowników, planuje w tym roku przyjąć 1200. Citi, który w Warszawie i Olsztynie ma centra usług zatrudniające 5 tys. osób, w stolicy urośnie o 500, a w Olsztynie o około 300. Cisco, które ma w Krakowie 2 tys. pracowników, powiększy zespół o 150 osób. ING Tech Poland przyjmie do biur w Katowicach i Warszawie zatrudniających prawie 2 tys. osób jeszcze 1500. Fujitsu, w którego łódzkim centrum pracuje ponad 500 osób, ma otwartą rekrutację na kilkadziesiąt stanowisk. Google doda 100 pracowników w biurze we Wrocławiu i podwoi zatrudnienie w Warszawie, gdzie dziś pracuje 450 osób. Capgemini, który w Krakowie ma 4,3 tys. pracowników, doda 200 etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane