Będzie embargo na węgiel z Rosji? Kursy polskich spółek w górę

opublikowano: 02-03-2022, 10:44

Notowania JSW, Bogdanki i Bumechu idą mocno w górę po wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wyraził gotowość wprowadzenia emberga na rosyjski węgiel.

– Jesteśmy gotowi uczynić to w każdej chwil, w każdym dniu. Potrzebujemy tylko jednej rzeczy od Komisji Europejskiej, jednego słowa zapewnienia, że Polska nie będzie ukarana za ten krok - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczył, wdrożenie embarga to decyzja dotycząca handlu międzynarodowego.

– To kompetencja, która została przeniesiona na poziom Komisji Europejskiej" - wskazał szef rządu.

Kursy notowanych na GPW spółek górniczych poszły jeszcze bardziej w górę. O godz. 10.42 kurs Bogdanki rósł o 20 proc., Bumechu o 14,6 proc., a JSW o 14,8 proc.

Nadzieje inwestorów potęgują deklaracje płynące z Niemiec. Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że w perspektywie krótkoterminowej może zaistnieć konieczność utrzymywania elektrowni węglowych w rezerwie lub nawet ich dłuższe działanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.

"Im bardziej polegamy na własnych źródłach energii i im bardziej te własne źródła energii nie są uzależnione od importu, tym bardziej suwerennie działamy" - powiedział Habeck.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane