Czytasz dzięki

Będzie emisja akcji w Idea Banku

opublikowano: 12-06-2020, 08:28

Walne zgromadzenie Idea Banku, zwołane na 7 lipca, zdecyduje o emisji akcji serii O.

Emisja dotyczyć będzie od 10 do 75 mln akcji i zostanie przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy.

Jerzy Pruski
Zobacz więcej

Jerzy Pruski fot. SZYMON LASZEWSKI/FORUM

Na jedną starą akcję przypadać będzie jedno prawo poboru. Dzień prawa poboru to 3 grudnia 2020 r.

"Celem emisji akcji [...] jest odbudowa bazy kapitałowej Banku. W wyniku odnotowanej na koniec 2018 r. wysokiej straty oraz obniżenia poziomu kapitałów w 2019 r., bank od 2019 roku prowadzi kompleksowe działania naprawcze oparte na znacznym zmniejszeniu kosztów oraz obniżeniu skali prowadzonej działalności. [...] W opinii banku pozyskanie przez Bank kapitału w drodze emisji publicznej wpłynie korzystnie na wartość wskaźników kapitałowych, tym samym zwiększając bufory na ryzyka. Podwyższenie kapitałów w planowanej obecnie emisji otworzy nowy etap w drodze do pozyskania przez bank w przyszłości dodatkowych kapitałów. W warunkach odbudowanej rentowności bank planuje bowiem kontynuować proces poszukiwania inwestora w celu dalszego podwyższenia kapitału lub połączenia z innym bankiem. Powodzenie tego procesu pozwoli w średnim horyzoncie czasowym odbudować wskaźniki kapitałowe do poziomów wymaganych przez Rozporządzenie CRR oraz wymogi połączonego bufora" - podał Idea Bank.

W 2019 r. skonsolidowana strata netto wyniosła 37,3 mln zł, a w 2018 r. 1,9 mld zł.

W I kwartale 2020 r. bank miał 1,7 mln zł zysku netto.

Kapitał banku dzieil się obecnie na 78 mln akcji, a wartość rynkowa spółki to 154 mln zl. Do Leszka Czarneckiego należy prawie 75 proc. akcji Idea Banku.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane