Belka: komunikat po posiedzeniu RPP sugeruje większe szanse na obniżkę w marcu

ISBNews
opublikowano: 04-02-2015, 16:42

Brak sygnałów osłabienia w realnej gospodarce jako jednego z warunków decyzji o obniżce stóp procentowych w dzisiejszym komunikacie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oznacza, że jest większa szansa na poluzowanie polityki monetarnej w marcu, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego RPP Marka Belki. Podkreślił jednak, że sytuacja związana z CHF utrudnia podjęcie decyzji o cięciu stóp.

Marek Belka
Zobacz więcej

Marek Belka Bloomberg

Zapytany podczas konferencji prasowej, czy brzmienie ostatniego akapitu w komunikacie RPP oznacza, że jesteśmy bliżej obniżki stóp procentowych, Belka odpowiedział twierdząco.

"Nie zmieniło się nasze postrzegania sytuacji gospodarczej po ostatnich danych i określiłbym to jako umiarkowany optymizm" - wskazał.

W ub. miesiącu RPP napisała w komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej m.in. jeśli "napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki" - tego sformułowania zabrakło w dzisiejszym dokumencie.

Rada powtórzyła dziś w komunikacie, że "nie wyklucza jednak dostosowania polityki pieniężnej w najbliższym okresie, jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie". Podkreśliła też ponownie, że "pełniejsza ocena perspektyw powrotu inflacji do celu będzie możliwa, po zapoznaniu się z napływającymi informacjami, w tym marcową projekcją NBP".

Belka zwrócił w tym kontekście uwagę na zwiększoną zmienność walutową w następstwie "uwolnienia franka" i dyskusji w Polsce na ten temat.

"To, co się dzieje nie jest jakąś wielką niespodzianką. Ale kwestia kredytów we frankach i dyskusja wokół tego utrudnia podjęcie decyzji w sprawie stóp procentowych" - powiedział szef banku centralnego.

Dodał, że propozycję szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w kwestii przewalutowania kredytów z CHF na PLN zna tylko z sejmowej prezentacji.

"Trudno jest nam wypowiadać się głębiej na ten temat. Dla NBP najważniejsza jest stabilność systemu bankowego w interesie milionów deponentów" - powiedział.

Prezes NBP przyznał też podczas konferencji, że "może być większa skala obniżki" niż 25 pb.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% (zgodnie z oczekiwaniami większości analityków).

Większość z 14 ankietowanych przez agencję ISBnews analityków oczekiwało pierwszej redukcji najwcześniej na kolejnym posiedzeniu. Trzech ekonomistów oczekiwało jednak cięcia już na obecnym posiedzeniu - o 25 pb. Większość analityków uważa, że na koniec roku główna stopa procentowa będzie wynosiła 1,75%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu