Bezrobocie w Kanadzie najniższe od ponad czterech dekad

opublikowano: 07-06-2019, 15:25

Dynamiczny rozwój kanadyjskiej gospodarki znalazł odzwierciedlenie w sytuacji na rynku pracy, który notuje doskonałą passę. W maju ustanowił nowy rekord.

Z zaprezentowanych w piątek danych przez Statistics Canada, zatrudnienie wzrosło w minionym miesiącu o 27,7 tys.  co powiększyło liczbę stworzonych miejsc pracy w ciągu roku do 453,1 tys. W efekcie stopa bezrobocia w maju obniżyła się do 5,4 proc. z 5,7 proc. w kwietniu. To najniższy odczyt tego wskaźnika od co najmniej 1976 r.

Odczyt okazał się również lepszy od prognoz ekonomistów, którzy zakładali wzrost liczby zatrudnionych o 5 tys. po tym jak w kwietniu ustanowiła ona rekord rosnąc aż o 106,5 tys. 

Wraz ze wzrostem zatrudnienia idzie zwyżka wynagrodzeń. Liczona w ujęciu rocznym stawka godzinowa przyspieszyła w maju dynamikę wzrostu do 2,8 proc. z 2,5 proc. w kwietniu. To najwyższe tempo od sierpnia 2018 r. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu