Bezrobocie w Korei Płd. najniższe od prawie sześciu lat

opublikowano: 11-09-2019, 06:40

Stopa bezrobocia w Korei Południowej spadła w sierpniu 2019 r. do najniższego poziomu od niemal sześciu lat. To jeden z niewielu jasnych punktów w tej azjatyckiej gospodarce, która stoi w obliczu poważnego wyzwania, jakim jest słabnący globalny popyt uderzający w nastawioną na eksport ekonomię.

W minionym miesiącu stopa bezrobocia obniżyła się do 3,1 proc. co jest najniższą wartością od listopada 2013 r. W sierpniu liczba zatrudnionych zwiększyła się o 452 tys. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. W tym przypadku odnotowano największy wzrost od marca 2017 r., wynika z danych południowokoreańskiego urzędu statystycznego.

Napędzana sprzedażą zagraniczną gospodarka Korei Południowej cierpi z powodu napięć w handlu światowym i przedłużającego się osłabienia popytu na technologie, które wpływają na inwestycje kapitałowe i zatrudnienie, szczególnie w przemyśle wytwórczym. 

Odczyty nie są jednak w pełni optymistyczne. 

Osoby w wieku 60 lat i powyżej stanowiły 391 tys. nowych zatrudnionych, podczas gdy zatrudnienie spadło w grupie wiekowej 40–49 lat. Producenci zlikwidowali ogółem w sierpniu 24 tys. stanowisk pracy chociaż tempo spadku zwolniło w porównaniu do poprzednich miesięcy. Sektor detaliczny i hurtowy stracił 53 tys. miejsc pracy, a sektor usług społecznych dodał 174 tys. etatów.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu