Białoruś wstrzymała dostawy produktów naftowych do Rosji

PAP
opublikowano: 18-03-2015, 19:28

Białoruś wstrzymała od marca dostawy produktów naftowych do Rosji – poinformował w środę prezes koncernu Biełnieftiechim Ihar Laszenka na konferencji prasowej w Mińsku.

„Co się tyczy dostaw paliwa na rynek rosyjski w styczniu i lutym, to całkowicie zrealizowaliśmy swoje zobowiązania. W marcu dostaw nie było. Skorzystaliśmy z prawa ich wstrzymania do czasu przeprowadzenia konsultacji na temat przywrócenia ich zyskowności” – powiedział Laszenka.

Dodał, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku Białoruś dostarczyła Rosji 140 tys. ton benzyny i jest gotowa kontynuować dostawy, jeśli rentowność osiągnie odpowiedni poziom.

Dostawy produktów naftowych są jednym z warunków otrzymywania przez Białoruś rosyjskiej ropy. Wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz oznajmił jednak w tym tygodniu, że strona rosyjska nie będzie stosować wobec Białorusi sankcji za odmowę dostarczania produktów naftowych i obniżać ilości przekazywanej jej ropy.

Według niezależnej ekspertki ds. energetyki Tacciany Manionak dostawy produktów naftowych do Rosji przestały się Białorusi opłacać z powodu dewaluacji rubla rosyjskiego. Jak podkreśla niezależny portal AFP, strony jeszcze w zeszłym roku przeszły na rozliczenia rublowe z powodu zachodnich sankcji wobec Rosji i rosyjskich koncernów naftowych.

W 2014 r. Białoruś dostarczyła Rosji prawie 1,65 mln ton benzyny, czyli o ponad 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Otrzymała za nie 976 mln dol. W tym roku przewidziano dostawy 2,1 mln ton. Białoruś chce przy tym importować 23 mln ton rosyjskiej ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Białoruś wstrzymała dostawy produktów naftowych do Rosji