Białoruskie rafinerie podpisują umowy z Rosją ws. dostaw ropy

PAP
opublikowano: 25-01-2011, 13:34

Białoruskie rafinerie zaczęły podpisywać we  wtorek z rosyjskimi firmami naftowymi kontrakty na dostawy ropy - podało Radio Swaboda. Według źródła w jednej z rafinerii ropa popłynie na Białoruś już we  wtorek.

"Ponieważ zawierane są kontrakty i wielkości (dostaw) są znane, to przesył ropy zacznie się w najbliższym czasie. Zależy to od rosyjskiego Transnieftu. Według naszych oczekiwań w rafinerii w Mozyrzu ropa pojawi się do wieczora dzisiejszego dnia" - powiedziało to źródło. Zaznaczyło, że kontrakty dotyczą tylko wielkości dostaw i rafinerie nie wiedzą, na jakich warunkach są one zawierane.

Jak podało Radio Mińsk, rzecznik Transnieftu Igor Diemin potwierdził, że firmy zaczęły już zawierać kontrakty. Dodał, że dostawy ropy mogą zacząć się, jak tylko Transnieft otrzyma dokumenty. "Przypuszczamy, że do wieczora wszystko będzie gotowe" - oznajmił.

Pod koniec roku w rozmowach Białorusi i Rosji na temat ropy pojawiły się problemy dotyczące ceny. Od 1 lutego Białoruś podnosi stawki za tranzyt ropy przez swoje terytorium o 12,5 proc. Z tego powodu rosyjskie kompanie postanowiły podnieść ceny ropy dla Białorusi o 45 dolarów za tonę.

Wcześniej prezydenci Alaksandr Łukaszenka i Dmitrij Miedwiediew uzgodnili, że Białoruś będzie od 1 stycznia dostawać ropę rosyjską bez cła eksportowego. Według Rosji na bezcłowych dostawach Mińsk ma zyskać prawie 4 mld dolarów. Ze swej strony ma oddawać Rosji cła z eksportu produktów naftowych z rosyjskiego surowca.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane