Biomed-Lublin: wojna może mieć wpływ na wyniki

opublikowano: 15-03-2022, 07:47

Zarząd Biomedu-Lublin ocenia, iż istnieje ryzyko, że konflikt zbrojny w Ukrainie, a także sytuacja polityczno-gospodarcza w Europie Wschodniej mogą mieć wpływ na wyniki spółki.

Biomed współpracuje z firmą Alpen Pharma z siedzibą w Szwajcarii, która jest odpowiedzialna za sprzedaż produktów Spółki w Ukraine oraz Białorusi (spółka nie eksportuje swoich produktów do Rosji). Roczne przychody osiągnięte w 2021 r. na rynku ukraińskim stanowiły około 10 proc. całkowitych przychodów ze sprzedaży, a na białoruskim 1,5 proc.

W ocenie spółki trwający konflikt zbrojny, a także związane z nimi sankcje mogą mieć ponadto wpływ na wydłużenie, a nawet tymczasowe przerwanie dostaw produktów do Ukrainy, w szczególności z uwagi na problemy logistyczne.

“Równocześnie w związku z istotnym napływem uchodźców z terytorium Ukrainy, spółka spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na szczepionkę przeciwgruźliczą BCG oraz pozostałe produkty zarówno na rynku krajowym jak i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, co znajduje potwierdzenie w zwiększonym zainteresowaniu produktami leczniczymi emitenta. Spółka podjęła stosowne kroki, aby zabezpieczyć potencjał produkcyjny na realizację dodatkowego popytu, który może osiągnąć od kilku do kilkunastu procent sprzedaży krajowej. Jednakże dokładne oszacowanie wpływu na sprzedaż spółki w 2022 r. nie jest w tym momencie możliwe” - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane