Biuro w kieszeni

opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Konsumeryzacja IT przynosi firmie wiele korzyści, ale stawia przed nią także nowe wyzwania.

Coraz więcej firm pozwala pracownikom wykorzystywać prywatne urządzenia mobilne do celów służbowych. Na to już nawet swoją nazwę: BYOD (od ang. Bring Your Own Device). Choć mówi się, że dla firm to prawdziwe eldorado, bo nie muszą wydawać pieniędzy na służbowe telefony, smartfony, tablety i notebooki, to jest także druga strona medalu — zachowanie kontroli nad bezpieczeństwem dostępnych na prywatnym sprzęcie danych to dla przedsiębiorstwa prawdziwe wyzwanie.

Skok do przodu

Jak prognozują analitycy Deloitte w raporcie „TMT Predictions 2013”, sprzedaż smartfonów w 2013 r. sięgnie na świecie miliarda sztuk, a to oznacza, że pod koniec roku w użytku będzie ich niemal 2 mld. W Polsce w 2012 r. sprzedano 5 mln smartfonów. — Osobiste urządzenia są często nowocześniejsze od służbowych, oferujących wyłącznie podstawowe funkcjonalności. Poza tym działają szybciej, dają większe możliwości i — co najważniejsze — są lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb — tłumaczy Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Jego opinię podziela Andrzej Zdrojek, dyrektor działu wsparcia sprzedaży Siemens Enterprise Communications.

— Osoby, które działają w modelu BYOD, korzystają z narzędzi zapewniających im największy komfort pracy i zwiększających efektywność i produktywność. Poza tym korzystanie z dwóch urządzeń mobilnych, noszonych przy sobie przez cały dzień, jest niewygodne i nieuzasadnione z technicznego punktu widzenia — mówi Andrzej Zdrojek. Nowa tendencja nie uszła uwadze producentów, którzy stale poszerzają ofertę o urządzenia, które mogą służyć zarówno pracy, jak i rozrywce.

— Notebook Aspire R7 umożliwia zmianę ułożenia ekranu w trzech trybach, co pozwala na wygodne oglądanie filmów w domu, a jednocześnie ułatwia prezentację dokumentów podczas spotkania z klientem. Z kolei ultrabook Aspire P3 zależnie od potrzeb użytkownika może zostać przekształcony w tablet dzięki odczepianej klawiaturze — opowiada Juliusz Niemotko, dyrektor generalny Acer Polska.

Biznesowa niepewność

Decydując się na BOYD firmy mogą ograniczyć wydatki inwestycyjne, ale muszą się liczyć z tym, że ryzyko utraty danych na skutek awarii lub kradzieży prywatnego sprzętu jest znacznie większe niż w przypadku urządzeń służbowych.

— Smartfony i tablety to w zasadzie komputery, tylko z innym systemem operacyjnym. Ze względu na mały rozmiar łatwiej je zgubić — mówi Leszek Hołda. Są jednak rozwiązania, które pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek. Jednym z nich jest usługa Backup as a Service (BaaS), którą Integrated Solutions wprowadziła w kwietniu 2013 r.

— Umożliwia wykonywanie w modelu chmurowym backupu informacji przechowywanych na laptopach i stacjach roboczych. W razie problemu można sięgnąć do kopii zapasowej tworzonej na oferowanej przez nas platformie — wskazuje Leszek Hołda. Ta sama firma oferuje też platformę Mobile Device Management (MDM), która pozwala kontrolować urządzenia mobilne w czasie rzeczywistym.

— Zaletą tej technologii jest możliwość zarządzania sprzętem przenośnym niezależnie od tego, jaki ma system operacyjny. W razie jego wymiany lub utraty można zdalnie usunąć chronione dane — informuje Leszek Hołda.

Nie ma odwrotu

Jak wynika z raportu „2012 Mobile Workforce”, opracowanego na zlecenie firmy iPass, aż 92 proc. pracowników mobilnych nie przeszkadza, że używając własnego sprzętu do celów służbowych, wydłużają swój czas pracy nawet o 20 godzin tygodniowo bez dodatkowej zapłaty.

— Dlatego warto im umożliwić wybór aplikacji i urządzeń, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo informacji, np. poprzez umieszczenie wrażliwych danych biznesowych w scentralizowanej i bezpiecznej infrastrukturze IT — podsumowuje Monika Karpińska, menedżer Citrix.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANNA GOŁASA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu