Biznes mieszkaniowy Echa Investment jest wart 830 mln zł

opublikowano: 26-05-2023, 13:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Archicom przedstawił wycenę biznesu, który przekaże mu spółka matka, i cenę akcji, które w zamian wyemituje.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co wchodzi w skład aportu
  • na jakich rynkach będzie działał Archicom

89,3 proc. - taki będzie udział Echa Investment w kapitale Archicomu po wniesieniu przez giełdowego dewelopera biznesu mieszkaniowego do spółki zależnej w zamian za jej akcje. Aport, w skład którego wchodzą m.in. mieszkaniowe projekty deweloperskie, pracownicy i bank ziemi, wyceniono na 830 mln zł. Archicom wyemituje w zamian ponad 22,8 mln akcji po 36,34 zł za sztukę. Jego biznes, dotychczas skoncentrowany we Wrocławiu, rozszerzy się o Warszawę, Poznań, Kraków i Łódź.

Po ogłoszeniu komunikatu kurs Archicomu wzrósł w piątek z 21,5 zł na otwarciu do 23,6 zł o godzinie 11:00.

Wartość:
Wartość:
Oprócz gruntów w atrakcyjnych pod względem potencjału sprzedaży miastach w naszej działalności niezwykle istotna jest też sprawna organizacja realizująca i komercjalizująca projekty – mówi Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.
BARTEKBARCZYKPHOTOGRAPHY.COM

– Ekspansja geograficzna była jednym z naszych celów biznesowych – rozpoczęliśmy ją, kupując na potrzeby naszych przyszłych projektów działki w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie. Dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego Echo Investment „wrzucimy wyższy bieg” w rozwoju, skokowo rozbudowując bank ziemi, struktury i zwiększając rozpoznawalność poprzez obecność na najbardziej atrakcyjnych i perspektywicznych rynkach w Polsce – mówi Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.

Zdaniem analityków formalizacja przeniesienia biznesu mieszkaniowego do Archicomu jest korzystna.

— Prowadzenie biznesu mieszkaniowego w ramach dwóch odrębnych podmiotów, które współpracują ze sobą i mają różnych akcjonariuszy, zawsze rodziłoby pytania i wątpliwości, czy interes wszystkich traktowany jest równorzędnie. Analiza finansowa i operacyjna działalności mieszkaniowej również była utrudniona dla podmiotów zewnętrznych w sytuacji prowadzenia jej przez dwie odrębne jednostki. Połączenie całości w jeden podmiot pozwoli również na klarowne określenie strategii w tym segmencie oraz umożliwi osiągnięcie synergii kosztowych w zakresie struktur ludzkich — mówi Mateusz Mucha, analityk nieruchomości.

Cezary Bernatek, szef działu analiz w Erste Securities Polska, spodziewa się pozytywnej reakcji rynku, jeśli chodzi o kurs akcji Archicomu i raczej neutralnej w przypadku akcji Echa Investment.

— Cena emisyjna akcji Archicomu na poziomie 36,3 zł za akcję jest o 69 proc. wyższa od ostatniej ceny zamknięcia. Wycena zorganizowanej części Echo, zajmującej się realizacją projektów mieszkaniowych na sprzedaż, na poziomie około 829 mln zł w transakcji implikuje wskaźnik C/WK (cena do wartości księgowej) wynoszący około 3,2x. Na pierwszy rzut oka wydaje się on relatywnie wysoki. Dla Archicomu, przy cenie 36,34 zł na akcję na bieżący rok jest to według naszych szacunków około 1,3x. Należy jednak zwrócić uwagę na relatywnie niski poziom kapitałów własnych w wydzielonym biznesie Echa, a co za tym idzie — przewidywany wysoki poziom zwrotu na kapitale — mówi Cezary Bernatek.

Zwraca ponadto uwagę, że przenoszone aktywa mieszkaniowe Echa stanowiły na koniec I kw. 2023 r. głównie grunty z dużym potencjałem kreacji wartości dodanej — np. Projekt Mokotów czy Stacja Wola. Dodaje, że po planowanej emisji Echo będzie posiadało 89,3 proc. akcji Archicomu, lecz obecnie nie wydaje się, aby było zainteresowane zdjęciem spółki z GPW.

W takim duchu wypowiada się zresztą Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echa Investment.

— Obecność na rynku finansowym pozwala na zachowanie transparentności, gwarantuje łatwiejszy dostęp do finansowania dłużnego przez co Archicom zachowa gotowość do zwiększenia skali. Intencją grupy Echo Investment jest, by Archicom rozwijał się nie tylko organicznie, ale także z wykorzystaniem możliwości rynku kapitałowego — mówi Maciej Drozd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane