Czytasz dzięki

Bloomberg Economics: gwarantowana recesja globalnej gospodarki

opublikowano: 23-03-2020, 13:07

Jest pewne, że globalna gospodarka znajdzie się w pierwszym półroczu w recesji. Odrabianie strat w kolejnych miesiącach jest prawdopodobne, ale nie przesądzone, uważają eksperci.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie, główny ekonomista Bloomberg Economics, Tom Orlik, zwraca uwagę, że „wiele musi rzeczy musi iść właściwie” aby globalny wzrost zaczął przyspieszać po zapaści w pierwszym półroczu.

- Stabilizacja w drugim półroczu zależy zasadniczo od zdolności krajów do przejęcia kontroli nad wirusem, a także zapewnienia odpowiedniej stymulacji, pozwalającej odrobić stracone dochody – głosi raport.

Bloomberg Economics prognozuje, że w całym roku globalny PKB  spadnie o 0,2 proc. Gospodarka eurolandu ma skurczyć się o 2 proc., a USA o 0,5 proc. Wzrost gospodarczy Chin sięgnie 1,4 proc. po tym jak, według prognoz, spadek w pierwszym  kwartale sięgnie 11 proc.

Orlik zauważa, że zapaść gospodarcza „zapiera dech”, ale podkreśla jednocześnie, że w przeciwieństwie do kryzysów z minionych lat spodziewana recesja nie ma podstaw w pogorszeniu fundamentów. Przekonuje, że kiedy epidemia się skończy, będzie to dawać nadzieję na mocne odbicie gospodarki. Aby to było jednak możliwe, banki centralne powinny zdecydować się na agresywną stymulację i przeciwdziałanie sytuacji, w której problemy finansowe przekształcą się w kryzys zadłużenia. Uważa również, że rządy powinny zapewnić duże wydatki, aby zapobiec utracie dochodów i bankructwom.  

- Jest niebezpieczeństwo, że działania mogą okazać się zbyt skromne i zbyt opóźnione – powiedział Orlik.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy