BM BPH PBK: czekając na FOMC

12-08-2002, 10:18

Piątkowa sesja w USA zakończyła się niewielkim wzrostem DJIA i umiarkowanym spadkiem Nasdaq Composite. Notowania przebiegały w dość spokojnej atmosferze ma początku na obu rynkach doszło do dość wyraźnych spadków, później notowania stopniowo się poprawiały. Obroty na obu rynkach były bardzo niskie – najniższe od kilku tygodni. W piątek nie było informacji, które mogłyby wstrząsnąć rynkiem. Nieco lepsze od prognoz były dane dotyczące wydajności pracy w drugim kwartale (w górę zweryfikowano tez dane za maj). Ze spółek najistotniejsze było ostrzeżenie Emulex (archiwizacja danych). Wszystkie indeksy zakończyły w pobliżu trzymiesięcznych linii trendu spadkowego, nie dając jednoznacznej odpowiedzi czy to już koniec wzrostowej korekty. Dzisiaj danych makro nie będzie. W krótkim terminie najistotniejsze będzie jutrzejsze posiedzenie FOMC. Rynek powoli zdaje sobie sprawę z tego, że jutro do obniżki stóp nie dojdzie. W takiej sytuacji dzisiaj i jutro możliwe są spadki indeksów. Brak obniżki może okazać się jednak lepszym rozwiązaniem – FED w ten sposób da znać, że sytuacja w gospodarce nie jest jeszcze zła. A podtrzymania gotowości do obniżek i tak się można spodziewać. W rezultacie po takiej decyzji indeksy w perspektywie następnych kilku sesji mogą zwyżkować.

Nasz rynek od dwóch sesji wykazuje małą aktywność. Z jednej strony to przejaw wyczekiwania na wyklarowanie sytuacji na rynkach zachodnich, z drugiej oczekiwanie na publikację raportów kwartalnych przez ostatnie spółki na naszym rynku (dzisiaj TPSA, w środę PKN). W tym tygodniu oba powody niższej aktywności i niewielkich zmian znikną. Na rynku najpóźniej na początku następnego tygodnia powinno zatem dojść do wyraźniejszego ruchu cenowego. Nieco bardziej prawdopodobne jest wybicie górą (przy założeniu pozytywnej reakcji na FOMC i nie tragicznych wyników TPSA i PKN). W następnym tygodniu możliwe jest też rozpoczęcie gry pod posiedzenie RPP. Niestety ten ewentualny pozytywny scenariusz rozwoju sytuacji to raczej horyzont kilku dni. Dzisiejsza sesja może mieć przebieg podobny do tej z czwartku i piątku. Notowania rozpoczną się prawdopodobnie niewielkim spadkiem (wpływ spadającej Europy), później możliwa jest stabilizacja połączona z niską aktywnością rynku. Najbliższym wsparciem dla WIG20 jest 1042 pkt (zamknięcie z 25 lipca), oporem – 1062 pkt (polowa czarnej świecy z 7 sierpnia).

Dariusz Nawrot

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / BM BPH PBK: czekając na FOMC