BMW przejmie kontrolę nad chińskim joint venture

opublikowano: 13-07-2018, 06:57

Koncern BMW ma szansę stać się pierwszą zagraniczną firmą, która przejęłaby większość kontroli nad chińskim przedsięwzięciem, dzięki dalszemu otwieraniu przez Państwo Środka jednej z największych gałęzi przemysłu na własność zagraniczną, i to pomimo pogarszającej się wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Drugi co do wielkości producent luksusowych samochodów na świecie planuje wkrótce ujawnić nową strukturę właścicielską swojego joint venture z Brilliance China Automotive Holdings. Niemiecki koncern jest największym eksporterem pojazdów z USA do Chin, co umiejscawia go wśród firm najbardziej narażonych na skutki wojny handlowej.

BMW
Zobacz więcej

BMW fot. Bloomberg

Obecnie BMW ma 50 proc. udziałów w spółce. Pekin w kwietniu ogłosił, że zniesie ograniczenie własności zagranicznej, które mają wejść w życie w przypadku branży samochodów osobowych od 2022 r.

Przewiduje się, że BMW sprowadzi do Chin około 70 tys. samochodów sportowych z fabryki w USA, gdzie produkuje SUV-y na rynek globalny. Te pojazdy od 6 lipca obłożone są dodatkowymi cłami przywozowymi w wysokości 25 proc. po tym, jak Chiny podjęły działania odwetowe przeciwko ograniczeniom handlu wprowadzonym przez USA. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu