BMW znów zwiększa środki na badania i rozwój

opublikowano: 21-03-2018, 11:47
aktualizacja: 21-03-2018, 11:49

Koncern BMW zapowiedział zwiększenie nakładów na badania i rozwój (B+R) do rekordowego poziomu 7 mld EUR (8,6 mld USD) w tym roku w ramach strategii zakładającej wprowadzenie na rynek 25 elektrycznych modeli do 2025 r., informuje Reuters.

Niemiecki producent samochodów marek BMW, Rolls-Royce i Mini, oczekuje przy tym, że pomimo wyższych wydatków, zysk brutto grupy wyniesie co najmniej 10 mld EUR w 2018 r.

BMW
Zobacz więcej

BMW fot. Bloomberg

W swoim rocznym raporcie BMW ostrzegło również o możliwym wpływie na wyniki barier handlowych i jakichkolwiek ceł antydumpingowych w Stanach Zjednoczonych. Producent sądzi też , że brexit może mieć negatywny długoterminowy efekt.

Wydatki na rozwój elektrycznych i autonomicznych samochodów spowodowały, że koszty badań i rozwoju zwiększyły się w zeszłym roku o miliard euro, do łącznie 6,1 mld EUR.

Oczekuje się, że wskaźnik (B+R) na 2018 r. wyniesie od 6,5 do 7 proc. sprzedaży. Koncern z Monachium prognozuje też, że w ciągu najbliższych dwóch lat wskaźnik (B+R) utrzyma się powyżej zwykłego poziomu docelowego, wynoszącego 5 do 5,5 proc.

BMW odnotowało 5,3-proc. wzrost zysku operacyjnego w 2017 r. głównie z powodu rosnącego popytu na wysokomarżowe sportowe pojazdy użytkowe.

Oczekuje się, że sprzedaż luksusowych samochodów będzie nadal rosła, co przyczyni się do ustanowienia nowego rekordu sprzedanej  liczby pojazdów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu