Bodman: porozumienie gazowe Rosja-Turkmenistan-Kazachstan niedobre dla UE

opublikowano: 14-05-2007, 20:24

Amerykański minister energetyki Samuel Bodman powiedział w poniedziałek, że porozumienie gazowe zawarte w miniony weekend przez Rosję, Turkmenistan i Kazachstan, które pozwala Moskwie "trzymać rękę na  kaspijskim gazie", nie jest dobre dla Unii Europejskiej.

"Unia powinna zdywersyfikować źródła zaopatrzenia energetycznego, Europejczycy powinni sobie zdawać z tego sprawę" - powiedział w Paryżu amerykański minister, komentując osiągnięte w sobotę przez prezydentów Rosji, Turkmenistanu i Kazachstanu porozumienie w sprawie budowy gazociągu wzdłuż Morza Kaspijskiego.

Szef resortu energetyki USA przebywa w Paryżu na posiedzeniu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Trójstronnym porozumieniem w sprawie budowy gazociągu Rosja zapewniła sobie dominującą rolę eksportera gazu w regionie. Nowy gazociąg, którego budowa ruszy w pierwszym kwartale 2008 roku, stanowi poważną konkurencję wobec amerykańskiego projektu gazociągu przez Morze Kaspijskie.

Porozumienie o budowie gazociągu wzdłuż Morza Kaspijskiego zostało zawarte w kurorcie Turkmenbaszy przez prezydenta Rosji Władimira Putina, Turkmenistanu - Kurbanguły Berdymuchammedowa i Kazachstanu - Nursułtana Nazarbajewa. Gazociąg będzie transportował turkmeński gaz przez Kazachstan do rosyjskiej sieci przesyłającej surowiec do Europy. Uzgodniono również modernizację systemu gazociągów Azja Środkowa-Centrum na terytorium Uzbekistanu i Kazachstanu, co stworzy możliwość przesyłu 90 mld m sześc. surowca w ramach kontraktu zawartego między Rosją a Turkmenistanem do 2028 roku.

Berdymuchammedow nie wykluczył realizacji planów budowy rurociągu Nabucco po dnie Morza Kaspijskiego, który omijając Rosję transportowałby gaz z Iranu i Turkmenistanu do Europy. Jednak minister energetyki Rosji Wiktor Christienko uważa, że projekt ten ma bardzo małe szanse na realizację z uwagi na bardzo duże ryzyko techniczne, prawne i ekologiczne. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bodman: porozumienie gazowe Rosja-Turkmenistan-Kazachstan niedobre dla UE