Czytasz dzięki

Bogata gmina likwiduje lokalne podatki

AR
opublikowano: 03-10-2018, 12:38

Od stycznia 2019 r. mieszkańcy Polkowic, jednej z najbogatszych gmin w  Polsce, nie będą płacić podatku od nieruchomości – uchwaliła rada gminy.

Stawki podatku od nieruchomości w Polsce ustalają samorządy - Polkowice prawdopodbnie jako pierwsza gmina w Polsce obniżą je do... zera. 

Polkowice mają obecnie dobrą sytuację finansową i zbudowaną rękami mieszkańców bazę do godnego życia. Teraz nadszedł czas na zniesienie podatku od nieruchomości – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic
Zobacz więcej

Polkowice mają obecnie dobrą sytuację finansową i zbudowaną rękami mieszkańców bazę do godnego życia. Teraz nadszedł czas na zniesienie podatku od nieruchomości – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic

– To dobra i przemyślana decyzja, dzięki której w kieszeni tysięcy mieszkańców gminy Polkowice pozostanie od kilkudziesięciu, przez kilkaset, nawet do kilku tysięcy złotych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Projekt uchwały w sprawie zniesienia podatku od nieruchomości od osób fizycznych na terenie gminy przygotował burmistrz, a rada miasta zaakceptowała we wrześniu.

Wiesław Wabik dodaje, że na zwolnieniu skorzystają zarówno właściciele domów, garaży jak i mieszkań, a także rolnicy na emeryturze. Loklany podatek nadal będą płacić firmy. 

Polkowice to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Na jej terenie położona jest kopalnia miedzi Polkowice-Sieroszowice, eksploatowana przez KGHM - dzięki temu budżet gminy co roku zasilają podatki, płacone przez spółkę. 

Średnioroczne inwestycje gminy, w przeliczeniu na mieszkańca, szacowane są w rankingu „Liderzy inwestycji” pisma „Wspólnota” na 989,14 zł. To daje Polkowicom 7. miejsce w kraju pod względem wydatków na inwestycje wśród miast powiatowych. 

W tym roku dochody budżetowe gminy miejsko-wiejskiej Polkowice, gdzie zamieszkuje tylko 27 tys. osób, sięgną 270 mln zł. Jednocześnie samorząd planuje wydatki na kwotę 361 mln zł (z czego 130 mln tylko na inwestycje, głównie związane z oświatą, budownictwem i transportem), co oznacza deficyt wielkości 91 mln zł. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane