Boom budowlany odczuwany jest również w hutnictwie

08-05-2007, 13:14

Boom budowlany na polskim rynku spowodował, że  nieco zmalał eksport w sektorze hutniczym, w związku z olbrzymim popytem krajowym - wynika z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Obejmują one I kwartał br. HIPH skupia kilkadziesiąt najważniejszych przedsiębiorstw w branży. Wyniki branży przedstawił podczas wtorkowej konferencji "Hutnictwo 2007" w Katowicach prezes izby Romuald Talarek.

"Tendencja wzrostowa w całej gospodarce jest coraz bardziej odczuwalna również w sektorze. Cieszy fakt, że wyraźnie rośnie krajowa konsumpcja stali - wzrost na koniec 2006 roku, w porównaniu z 2005, to aż 27 proc. To efekt tego, że ruszyły inwestycje w ramach Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015" - powiedział.

Zużycie wyrobów stalowych ogółem wzrosło w styczniu i lutym tego roku o 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost dotyczy wszystkich rodzajów wyrobów, ale największy odnotowano w przypadku stosowanych w budownictwie wyrobów długich - aż 70 proc. Udział importu w tym czasie wyniósł 50 proc.

W pierwszym kwartale polska produkcja stali wzrosła o 17,1 proc. w stosunku do tego samego okresu 2006 r. Światowa produkcja stali wzrosła w tym czasie o 16,4 proc.

W tym samym czasie polskie huty wytworzyły o 16,2 proc. więcej wyrobów walcowanych na gorąco. Produkcja rur stalowych wzrosła o 22,6 proc., produkcja kształtowników giętych na zimno wzrosła o 27,2 proc., natomiast produkcja blach i taśm ocynkowanych wzrosła nieznacznie - o 2,1 proc.

Eksport wyrobów stalowych w styczniu i lutym tego roku był niższy o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, natomiast import wzrósł o 29 proc.

Jak podkreśla prezes Talarek, obecna sytuacja w hutnictwie pozwala na optymizm. "Projekty i przedsięwzięcia w infrastrukturze i budownictwie wymagają dzisiaj dużych i rosnących w przyszłości dostaw stali".

Zdaniem prezesa, jest jednak jeden powód do niepokoju - "niedawna decyzja Komisji Europejskiej, ograniczająca o 26,7 proc. przyznaną Polsce kwotę dopuszczalnej emisji dwutlenku węgla. Miejmy nadzieję, że decyzja rządu polskiego w podziale wewnętrznym kwot nie będzie równie drastyczna i nie ograniczy rozwoju sektora hutniczego" - powiedział. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Boom budowlany odczuwany jest również w hutnictwie