Branża przeprowadzek: o czym warto pamiętać na starcie

opublikowano: 12-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę ze specyfiki usług. Wchodząc w sektor przeprowadzek powinien zadbać m.in. o ubezpieczenie i sposoby pozyskiwania klientów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • O czym warto pamiętać rozpoczynając działalność w branży przeprowadzkowej?
  • Gdzie firmy mogą szukać klientów?
  • Z jakimi kosztami wejścia na rynek przeprowadzek musi się liczyć przedsiębiorca?

Usługi przeprowadzek można prowadzić w formie działalności rejestrowanej lub – jeśli dochody nie przekraczają 1745 zł miesięcznie – nierejestrowanej. Przedsiębiorca, który planuje uzyskiwać wyższe dochody, musi liczyć się z koniecznością zgłoszenia firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - gdy decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą - lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), gdy chce prowadzić firmę w formie spółki prawa handlowego.

Wchodząc na rynek przeprowadzek, przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ta działalność usługowa – mimo że jest ona podobna do transportu i przewozu – ma jednak nieco inną specyfikę.

– W tej branży wskazane jest doświadczenie. Wielu osobom wydaje się, że przeprowadzka to zwykłe przenoszenie i każdy może to robić - ale nic bardziej mylnego. Przeprowadzkę trzeba dobrze zaplanować, dobrać odpowiedni sprzęt, pojazd oraz przydzielić zespół pracowników – mówi Damian Lenart, menedżer w firmie Bezstresowe Przeprowadzki.

Koszty wejścia na rynek

Rozpoczęcie działalności w tej branży wiąże się z koniecznością posiadania kapitału. Według specjalistów z Bezstresowych Przeprowadzek, na start potrzebnych jest ok. 100 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy nie dysponują takim budżetem, mogą posiłkować się kredytem lub wziąć sprzęt w leasing.

Prowadzenie działalności w tej branży wymaga posiadania odpowiedniego samochodu i sprzętu. Firma nie musi ponosić kosztów nabycia lub najmu nieruchomości biurowej – może korzystać np. z wirtualnego biura, którego koszt w Warszawie wynosi nawet 39 zł za miesiąc.

Problemy rynku:
Problemy rynku:
Branża przeprowadzek jest atrakcyjna i dochodowa, ale wraz z wielkością klienta zlecającego usługę, rośnie ryzyko wystąpienia opóźnionych przelewów i zatorów płatniczych.
Adobe Stock

Ubezpieczenie

Jak wiadomo, prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem – w tej branży chodzi np. o wypadki lub inne zdarzenia drogowe.

– Ubezpieczenie floty to standard, którego nie trzeba tłumaczyć. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia warto sięgnąć po auto casco. Wzbogacone o usługi assistance potrafi być niezastąpione w zaskakujących sytuacjach, kiedy trzeba szybko zorganizować pomoc - mówi Marcin Dębicki, dyrektor zarządzający w biurze ubezpieczeń korporacyjnych ERGO Hestii.

W przypadku branży przeprowadzek dodatkowe ryzyko wiąże się z uszkodzeniem mienia, którego przenoszeniem zajmują się pracownicy firmy. Dlatego przedsiębiorca wchodząc na ten rynek powinien pamiętać o ubezpieczenie OC także w tym zakresie.

– Ubezpieczeniowe „must have” powinno zawierać również polisę odpowiedzialności cywilnej. Chodzi nie tylko o zapobieganie konieczności zaspokojenia roszczeń osób trzecich, ale również o wsparcie w ochronie procesowej, w której doświadczenie ubezpieczyciela może być równie cenne, jak kompetencje pełnomocnika prawnego. Polisa OC powinna nie tylko odpowiadać potencjalnej wartości roszczeń na dziś, ale wybiegać w przyszłość, przewidywać wartości przyszłych sporów i roszczeń, nierzadko nawet w 10-letniej perspektywie. Powinna zatem uwzględniać i inflację, i potencjalne różnice kursowe – podkreśla Marcin Dębicki.

Marketing i reklama

Przedsiębiorca wchodzący na ten rynek musi wiedzieć, w jaki sposób i gdzie może pozyskać odbiorców swoich usług.

– Początkująca firma ma wiele możliwości poszukiwania klientów. Może korzystać z serwisów ogłoszeniowych, mediów społecznościowych, jak i aplikacji, w których zamawiający szukają wykonawców – wymienia Damian Lenart.

Przedsiębiorcy, którzy dysponują większym zapleczem finansowym, mogą postawić na marketing – zwłaszcza w internecie. Podstawą działań reklamowych w sieci jest profesjonalna strona firmowa. Pomocnymi narzędziami mogą być również social media marketing, Google Ads i retargeting.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane