Brazylia: wzrostowa seria produkcji najdłuższa od 2012 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 04-11-2020, 15:09

Z brazylijskiej gospodarki napłynęły kolejne optymistyczne wiadomości. Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu 2020 r. piąty miesiąc z rzędu, co jest najdłuższa taką serią od 2012 r.

W porównaniu do sierpnia produkcja zwiększyła się o 2,6 proc. Odczyt jest lepszy niż wynosiła mediana prognoz ekonomistów, która zakładała zwyżkę rzędu 2,4 proc.

Brazylia
fot. Marcelo Sayao/EFE/Forum

Z kolei w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. produkcja zwiększyła się o 3,4 proc. powracając do poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.

Produkcja - według danych Narodowego Urzędu Statystycznego – wzrosła w 22 z 26 działów.

Poprawa była możliwa dzięki miliardom dolarów jakie w gospodarkę wstrzyknął w postaci bodźców stymulacyjnych rząd oraz bank centralny.

Uaktualnione prognozy zakładają, że największa gospodarka w Ameryce Południowej skurczy się w tym roku o 4,8 proc. Tymczasem lipcowe projekcje mówiły o spadku PKB rzędu 6,50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane