Brazylijska gospodarka tąpnęła, ale słabiej, niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-03-2021, 15:49

W ubiegłym roku PKB Brazylii spadł o 4,1 proc. To co prawda najgłębsza zniżka od dekady, ale mniejsza niż zakładały wcześniejsze oszacowania, informuje Reuters.

Marcelo Sayao/EFE/Forum

Spadek w całym roku 2020 był również najgorszy od 4,35 proc. spadku PKB odnotowanego w 1990 r. Prognozy Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówiły natomiast o spadku rzędu odpowiednio 8,0 i 9,1 proc.

W czwartym kwartale doszło do odbicia gospodarczego. PKB wzrósł o 3,2 proc. przebijając prognozy na poziomie 2,8 proc. Kraj jednak boryka się z poważnymi skutkami drugiej fali pandemii, w wyniku której zmarła rekordowa liczba chorych.

Szacunki agencji statystycznej IBGE wskazują, że PKB na mieszkańca spadł o 4,8 proc., co jest największym ujemnym wynikiem od co najmniej 2000 r. Z kolei aktywność gospodarcza, mimo obserwowanego odbicia, jest nadal o 1,2 proc. niższa od poziomu z końca 2019 r. i o 4,4 proc. poniżej szczytu z 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane