Brytyjskie lotniska straciły 20 mln funtów przez alert terrorystyczny

(Paweł Kubisiak)
10-09-2006, 22:59

Po alercie terrorystycznym BAA, operator brytyjskich lotnisk stracił w sierpniu 20 mln funtów.

Po alercie terrorystycznym BAA, operator lotnisk Heathrow, Gatwick, Stansted, Glasgow i Edinburgh, stracił w sierpniu 20 mln funtów (117,3 mln zł) – wynika z komunikatu BAA.

Jeszcze większe straty ponieśli przewoźnicy. Linie British Airways, które pomiędzy 10 i 17 sierpnia odwołały 1250 lotów szacują straty na 40 mln funtów (234,5 mln zł). Tanie linie lotnicze Ryanair oczekują od brytyjskich władz rekompensaty w wysokości 3,3 mln funtów.

Alarm nastąpił w momencie maksymalnego natężenia ruchu turystycznego. W lipcu z brytyjskich lotnisk skorzystało około 15 mln pasażerów, a w sierpniu ruch jest zbliżony

Udaremniona próba zamachów terrorystycznych spowodowała paraliż brytyjskich lotnisk i odwołanie bądź gigantyczne opóźnienie tysięcy lotów. Pasażerowie koczowali godzinami na lotniskach a przed odlotami panował kompletny chaos. Pasażerowie do dziś poddawani są drobiazgowej kontroli, a w przypadku lotów do i z Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej wciąż obowiązują restrykcyjne ograniczenia.

10 sierpnia brytyjska policja udaremniła plany serii zamachów terrorystycznych w samolotach lecących z Wielkiej Brytanii do USA. Władze na wszystkich brytyjskich lotniskach ogłosiły najwyższy poziom pogotowia antyterrorystycznego. Zamachowcy zamierzali przemycić ładunki wybuchowe na pokłady 10 samolotów i strącić je w czasie lotu, powodując dużą liczbę ofiar.

Według brytyjskiej policji, terroryści planujący zamachy w samolotach zamierzali posłużyć się urządzeniem zawierającym "chemikalia w stanie ciekłym". Ładunki wybuchowe miały być przemycone na pokład maszyn w bagażu ręcznym.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brytyjskie lotniska straciły 20 mln funtów przez alert terrorystyczny