Bullard: Fed móg nieco 'przesadzić" z grudniową podwyżką stóp

opublikowano: 22-05-2019, 08:28

Amerykańscy decydenci polityki monetarnej mogli „nieco przesadzić”, podnosząc stopy procentowe w grudniu, choć przedwczesne jest mówienie o obniżce stóp – uważa James Bullard, szef Bank Rezerw Federalnych z St. Louis.

Zdaniem Bullarda, obecnie poziom stóp procentowych w USA znajduje się na dobrym poziomie. Stwierdził jednak, że władze monetarne mogły nieco przesadzić z grudniową podwyżką stóp, ale jest zadowolony z tego, że Fed odwrócił swoje wcześniej jastrzębie stanowisko.

James Bullard, szef Fed z St. Louis
Zobacz więcej

James Bullard, szef Fed z St. Louis fot. Bloomberg

Bullard, który w tym roku jest głosującym ws. stóp członkiem Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, konsekwentnie znajduje się w obozie bardziej gołębich członków panelu. OD dłuższego już czasu opowiada się przeciwko podnoszeniu stóp procentowych przy braku wyraźnej presji inflacyjnej.

Opisując niskie oczekiwania inflacyjne jako ryzyko, Bullard powiedział, że sprzeciwił się grudniowej podwyżce i ustalił neutralny poziom przy 2 proc.

Podczas gdy obniżka stóp byłaby ważnym sygnałem, że Fed jest zdeterminowany, by osiągnąć swój cel inflacyjny, taki ruch byłby przedwczesny w tym momencie, uważa Bullard.

Jeśli obniżymy stopy o ćwierć punktu procentowego w środowisku, w którym gospodarka Stanów Zjednoczonych ponownie zaskoczy silnym ruchem w górę w 2019 r., to prawdopodobnie wyśle sygnał, że poważnie myślimy o osiągnięciu celu inflacyjnego 2 proc. - powiedział Bullard, dodając, że oznaczałoby to również, że Fed byłby skłonny tolerować wyższą inflację, aby uzyskać średnią stopę rzędu 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu