Bullard: Fed móg nieco 'przesadzić" z grudniową podwyżką stóp

opublikowano: 22-05-2019, 08:28

Amerykańscy decydenci polityki monetarnej mogli „nieco przesadzić”, podnosząc stopy procentowe w grudniu, choć przedwczesne jest mówienie o obniżce stóp – uważa James Bullard, szef Bank Rezerw Federalnych z St. Louis.

Zdaniem Bullarda, obecnie poziom stóp procentowych w USA znajduje się na dobrym poziomie. Stwierdził jednak, że władze monetarne mogły nieco przesadzić z grudniową podwyżką stóp, ale jest zadowolony z tego, że Fed odwrócił swoje wcześniej jastrzębie stanowisko.

James Bullard, szef Fed z St. Louis
Zobacz więcej

James Bullard, szef Fed z St. Louis fot. Bloomberg

Bullard, który w tym roku jest głosującym ws. stóp członkiem Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, konsekwentnie znajduje się w obozie bardziej gołębich członków panelu. OD dłuższego już czasu opowiada się przeciwko podnoszeniu stóp procentowych przy braku wyraźnej presji inflacyjnej.

Opisując niskie oczekiwania inflacyjne jako ryzyko, Bullard powiedział, że sprzeciwił się grudniowej podwyżce i ustalił neutralny poziom przy 2 proc.

Podczas gdy obniżka stóp byłaby ważnym sygnałem, że Fed jest zdeterminowany, by osiągnąć swój cel inflacyjny, taki ruch byłby przedwczesny w tym momencie, uważa Bullard.

Jeśli obniżymy stopy o ćwierć punktu procentowego w środowisku, w którym gospodarka Stanów Zjednoczonych ponownie zaskoczy silnym ruchem w górę w 2019 r., to prawdopodobnie wyśle sygnał, że poważnie myślimy o osiągnięciu celu inflacyjnego 2 proc. - powiedział Bullard, dodając, że oznaczałoby to również, że Fed byłby skłonny tolerować wyższą inflację, aby uzyskać średnią stopę rzędu 2 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu