Burmistrz Śródmieścia oskarżony o działanie na szkodę Legii Warszawa

  • PAP
opublikowano: 20-03-2019, 08:56

Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła burmistrza dzielnicy Śródmieście Krzysztofa Cz. o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę spółki Legia Warszawa – dowiedziała się PAP w prokuraturze. Chodzi o sprawę podatku za 2012 roku.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Śledztwo prowadził wydział gospodarczy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Legia
Zobacz więcej

Legia Fot. Tomasz Hamrat_Gazeta Polska_FORUM

Krzysztof Cz. oskarżony jest o to, że w grudniu 2017 roku sprawując funkcję burmistrza dzielnicy Śródmieście, miał przekroczyć swoje uprawnienia w związku z wyegzekwowaniem od Legii Warszawa zapłaty podatku za 2012 rok od nieruchomości przy ulicy Łazienkowskiej 3, przy której mieści się stadion klubu.

Jak wyjaśnia rzecznik oskarżyciela publicznego, prok. Łukasz Łapczyński, burmistrz "bez podstawy faktycznej wydał postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji podatkowej z grudnia 2017 r., która określała wysokość podatku od nieruchomości należącej do spółki Legia Warszawa za 2012 r. na ponad 4,5 mln złotych". Burmistrz wydając to postanowienie miał "poświadczyć nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne", a tym samym działać na szkodę Legii.

W datowanym na 21 marca 2018 r. wydaniu "Puls Biznesu" pisał:

Żeby zrozumieć istotę sporu, trzeba się cofnąć do 2011 r., gdy miasto oddało Legii w dzierżawę stadion. Z tego tytułu klub płaci co roku 4,5 mln zł czynszu (brutto) i prawie 1,5 mln zł podatku (dla porównania: Lech, który ma większy stadion, płaci Poznaniowi rocznie 600 tys. zł czynszu, a z podatku od nieruchomości jest zwolniony przez Radę Miasta). W sumie z tytułu czynszu Legia zapłaciła już ponad 30 mln zł, a po doliczeniu podatku kwota przekracza 41 mln zł. Wydawało się, że wszystko działa, aż nagle, pięć lat później, śródmiejscy urzędnicy, m.in. Małgorzata Branicka-Eytner, naczelnik wydziału budżetowo-księgowego, zaczęli dowodzić, że podatek za 2011 r. powinien być trzykrotnie wyższy (4,5 mln zł). Na jakiej podstawie? Wszystko zależy od podstawy opodatkowania — obiektu, od którego płaci się podatek. W przypadku budynków nalicza się go od wielkości powierzchni, a w przypadku budowli od wartości. (WIĘCEJ TUTAJ>>Jak urzędnicy Śródmieścia fauluję Legię Warszawa)

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Urzędnicy - jak wynika z ustaleń prokuratury - nie mieli podstaw, by zadziałać w opisany sposób. Krzysztof Cz. miał od co najmniej 5 grudnia 2017 roku wiedzieć, że Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wszczął postępowanie skarbowe, które "przerwało bieg przedawnienia". Zdaniem prokuratury Krzysztof Cz. miał świadomość tego faktu, gdyż "w przesłanym piśmie powiadomił o tym podatnika" – podał prok. Łapczyński.

Legia Warszawa wniosła zażalenie od decyzji burmistrza Cz. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i – jak podaje prokuratura – pod koniec stycznia ubiegłego roku postanowienie śródmiejskiego urzędu zostało w całości uchylone.

Śledztwo zostało wszczęte w marcu 2018 roku na skutek zawiadomienia złożonego przez pełnomocnika Legii Warszawa. Burmistrz usłyszał zarzuty kilka miesięcy później.

"Podczas pierwszego przesłuchania w grudniu 2018 roku podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Wyjaśnienia złożył podczas drugiego przesłuchania w styczniu tego roku, już po końcowym zaznajomieniu z aktami sprawy i po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym" – przekazał rzecznik prokuratury.

Zarzucone burmistrzowi przestępstwo zagrożone jest karą 5 lat pozbawienia wolności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy