Była gwiazda zespołu ABBA musi zapłacić zaległe podatki

opublikowano: 05-01-2007, 13:01

Bjoern Ulvaeus z zespołu ABBA będzie musiał zapłacić szwedzkiemu fiskusowi 1,7 mln euro zaległych podatków wraz z odsetkami i opłatami administracyjnymi.

Bjoern Ulvaeus z zespołu ABBA będzie musiał zapłacić szwedzkiemu fiskusowi 1,7 mln euro zaległych podatków wraz z odsetkami i opłatami administracyjnymi.

Ulvaeus wiosną zeszłego roku otrzymał wezwanie do przekazania na konto fiskusa 9,5 mln euro za niezapłacone w latach 2004-2005 podatki.

Według Szwedzkiego Urzędu Podatkowego, muzyk mieszkający w tym okresie w Wielkiej Brytanii był właścicielem szeregu spółek zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, m.in. na Wyspie Man na Morzu Irlandzkim i na Antylach Holenderskich na Karaibach.

W spółkach tych - wg fiskusa - "wyprane" zostały pieniądze ze sprzedaży nagrań zespołu ABBA, które były własnością Ulvaeusa. Fiskus twierdził m.in., że ma prawo do podatku od tych dochodów (w postaci tantiem za sprzedane nagrania), bowiem nagrania były dokonane w Szwecji i przez szwedzki zespół.

Dzięki adwokatom Ulvaeusowi udało się jednak doprowadzić do redukcji żądań urzędu podatkowego. Początkowo zmniejszyły się one do 7,1 mln euro. Sumę ta muzyk ponownie zaskarżył. Po dodatkowym zbadaniu sprawy fiskus po raz kolejny i to poważnie, obniżył swoje wymagania do poziomu "tylko" 1,7 mln euro.

Ucichła natomiast sprawa jednej z wokalistek grupy ABBA Anni-Frid Lyngstad (na scenie występowała jako brunetka), od której na wiosnę minionego roku Szwedzki Urząd Podatkowy domagał się zwrotu niemal 12 mln koron (1,3 mln euro).

Podawano wówczas, że dochody Lyngstad, mieszkającej od wielu lat w Szwajcarii, "prane" były poprzez spółki istniejące w Panamie i na Wyspach Dziewiczych. Ona sama nie będąc mieszkanką Szwecji nie musi płacić w niej podatków, ale sztokholmski fiskus dowodził, że ponieważ część jej zysków, w wysokości 38 mln koron (4 mln euro), pochodzi z działalności w Szwecji, powinny być one opodatkowane w tym kraju.

Nielegalne - zdaniem urzędu podatkowego - operacje gwiazd ABBA zostały odkryte przez powołany ostatnio specjalny zespół rewidentów, którzy poszukują pieniędzy ukrywanych przez obywateli szwedzkich poza granicami kraju.

Według szacunkowych ocen, Szwedzi mają ukryte na różnych kontach zagranicznych ponad 6 mld euro, które nie są opodatkowane w kraju.

Szwedzkie podatki należą do najwyższych na świecie.

Michał Haykowski

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane