BZ WBK połączy się z Kredyt Bankiem

KZ
opublikowano: 28-02-2012, 07:37

Wielka fuzja w polskiej bankowości to efekt porozumienia KBC z Banco Santander.

Transakcja będzie wiązała się z podwyższeniem kapitału zakładowego Banku Zachodniego WBK, przy czym nowo wyemitowane akcje Banku Zachodniego WBK zostaną wydane KBC i pozostałym akcjonariuszom Kredyt Banku w zamian za posiadane przez nich akcje Kredyt Banku.

Chuck załatwia pozwolenie w KNF (rys. Patryka Wojtysiaka)
Chuck załatwia pozwolenie w KNF (rys. Patryka Wojtysiaka)
None
None

Reakcja GPW

Warunki

Zgodnie z warunkami umów, po przeprowadzeniu niezależnej oceny oraz osiągnięciu ostatecznego porozumienia pomiędzy Bankiem Zachodnim WBK i Kredyt Bankiem, jak również uzyskaniu stosownych zgód Komisji Nadzoru Finansowego oraz właściwej zgody na koncentrację, Bank Zachodni WBK połączy się z Kredyt Bankiem przy parytecie 6,96 akcji Banku Zachodniego WBK za każde 100 akcji Kredyt Banku.

Opierając się na aktualnych cenach rynkowych wartość Kredyt Banku dla celów transakcji, wyceniono na 15,75 PLN za akcję, zaś Banku Zachodniego WBK na 226,4 PLN za akcję.

Łączna wartość pro forma połączonego banku wyniesie 20,8 mld PLN (5 mld EUR).

Według Santandera, zysk netto połączonych banków wyniesie w 2015 r. 3,1 mld zł.

Połączony bank będzie dalej notowany na Giełdzie Papierów Wartosciowych w Warszawie.

Po planowanym połączeniu, Santander będzie posiadać około 76,5% akcji połączonego banku, zaś KBC około 16,4%.

Santander zobowiązał się, że bezpośrednio po połączeniu pomoże KBC w obniżeniu udziału KBC w połączonym banku z 16,4% do poziomu poniżej 10%. W tym celu, Santander będzie dążyć do zaoferowania tych akcji inwestorom.

Ponadto, aby pomóc KBC we wspomnianym obniżeniu zaangażowania, Santander zobowiązał się do nabycia do 5% udziałów w połączonym banku. Ponadto, zamiarem KBC jest zbycie swoich pozostałych udziałów.

Z prawie 900 oddziałami i 3,5 milionem klientów indywidualnych, połączony bank stanie się trzecim bankiem w Polsce pod względem depozytów, kredytów, liczby oddziałów oraz zysków.

 

Informacja prasowa BZ WBK

Analitycy

- Wczorajszy kurs zamknięcia Kredyt Banku wyniósł 11,96 PLN i wycena dla celów transakcji jest blisko 31,7% wyższa od wczorajszego zamknięcia. Zgodnie z art. 75 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej Obowiązki (wezwania) nie powstają w przypadku nabywania akcji w obrocie pierwotnym, w ramach wnoszenia ich do spółki jako wkładu niepieniężnego oraz w przypadku połączenia lub podziału spółki, więc w przypadku akcji Kredyt Banku w najbliższym okresie nie oczekujemy wezwania, przy czym kurs akcji Kredyt Banku zapewne zbliży się do wyceny dla celów transakcji czyli 15,75 PLN - komentuje Sobiesław Kozłowski, szef analityków DM BPS.


- Santander właściwie dokonał tego, co chciał. (...) tworzy bank, który będzie trzeci w Polsce, z 8-10 proc. udziałem. To dobra informacja dla akcjonariuszy Kredyt Banku - mogą dołączyć do Banku BZ WBK, który ma mocniejsze fundamenty.
Implikowana cena transakcji to 15,75 zł. Pewnie reakcja Kredyt Banku będzie pozytywna. Część inwestorów będzie chciała realizować zyski od razu, ale długoterminowi inwestorzy będą raczej czekać. Santander płaci premię 30 proc. do ceny rynkowej za potencjalne synergie. Niektóre synergie mogą być realizowane stosunkowo łatwo. Proste synergie kosztowe mogą przynieść 150-200 mln zł. Santander udowodnił wiele razy, że jest w stanie efektywnie zarządzać kosztami - komentuje PAP Tomasz Bursa z Ipopemy.

- Parytet oceniam pozytywnie. Największe będą efekty synergii kosztowych. Myślę, że akcjonariusze BZ WBK na tym zarobią. Sądzę, że to dobra informacja. Zwiększy się trochę płynność na akcjach BZ WBK, będzie to bank bardziej płynny w średnim terminie. To będzie bardziej korzystne. Główny akcjonariusz BZ WBK zapowiadał wcześniej, że zejdzie do 75 proc. w akcjonariacie banku, istniało więc ryzyko podaży papierów. Po tej transakcji zejdzie prawie do tego poziomu, więc to ryzyko podaży znika - ocenia Marcin Materna z Millennium DM.

Chuck atak

Przypadkowo, fuzja ma miejsce tuż po tym, jak twarzą BZ WBK został Chuck Norris. Jeden z wielkich plakatów reklamowych BZ WBK z udziałem kultowego aktora nosił tytuł... Jak załatwić kredyt

 

Zmiana warty

KBC (kurs spółki rośnie o blisko 6 proc.) poinformowało jednocześnie, że prezes grupy Jan Vanhevel przejdzie 3 maja na emeryturę. Zastąpi go Johan Thijs.

Wszystko o zmianach własnościowych na polskim rynku bankowym>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane