Carlsberg spodziewa się już 27 proc. wzrostu zysku w 2004 roku

06-05-2004, 13:30

Carlsberg podwyższył prognozę wzrostu tegorocznego zysku do 27 proc. Piąty na świecie producent piwa oszacował, że poniesie niższe koszty obsługi długu związanego m.in. z transakcją przejęcia niemieckiego Holsten Brauerei.

Carlsberg prognozuje, że jego zysk sięgnie w tym roku 1,5 mld DKK (ok. 1 mld zł). Poprzednio zapowiadał, że wyniesie on 1,18 mld DKK. Oznaczało to jego 19 proc. wzrost. Duński producent piwa poinformował jednocześnie, że jego kwartalna strata spadła o 24 proc. do 96 mln DKK. Było to możliwe głównie dzięki rosnącej sprzedaży oraz spadkowi kosztów kredytu.

W styczniu Carlsberg zdecydował się na przejęcie za 1,07 mld EUR niemieckiego browaru Holsten. Miesiąc później spółka odkupiła od norweskiej Orkli za 14,8 mld DKK 40 proc. udziałów w swoim głównym oddziale, Carlsberg Breweries.

Analitycy są zdania, że rosnąca sprzedaż piwa umożliwi Carlsbergowi kolejne akwizycje. Prawdopodobnie na rynkach azjatyckich. W marcu spółka informowała o planach budowy szóstego browaru w Chinach, największym rynku piwa na świecie.

Carlsberg Breweries jest właścicielem ponad 90 proc. udziałów Carlsberg-Okocim, którego chce wycofać z warszawskiej giełdy.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Carlsberg spodziewa się już 27 proc. wzrostu zysku w 2004 roku