Carstens: władze powinny zapanować nad kryptowalutami

opublikowano: 06-02-2018, 12:37
aktualizacja: 06-02-2018, 12:41

Są mocne argumenty za tym aby władze zapanowały nad cyfrowymi walutami z powodu ich powiązania z systemem finansowym, przekonuje Agustin Carstens, szef Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS), nazywanego „bankiem centralnym banków centralnych”.

Carstens przekonuje, że banki centralne wraz z resortami finansów, regulatorami rynków i urzędami podatkowymi powinny kontrolować „cyfrową granicę”. Szef BIS podkreśla, że konieczne jest zapewnienie równych warunków i funkcjonalnego systemu płatności oraz ochrona „realnej wartości” pieniędzy.

Agustin Carstens
Agustin Carstens
fot. Bloomberg

- Bitcoin nie jest funkcjonalny jako środek płatniczy, ale jest uzależniony od „tlenu” udostępnianego przez standardowe środki płatnicze i aplikacje, które wiążą użytkowników z konwencjonalnymi kontami bankowymi – oświadczył Carstens we wtorek we Frankfurcie. – Jeśli ich jedynym "zastosowaniem biznesowym" jest użycie do potajemnych lub nielegalnych transakcji, banki centralne nie mogą pozwolić takim tokenom polegać na tej samej instytucjonalnej infrastrukturze, służącej całemu systemowi finansowemu, i korzystać z zaufania, które ona zapewnia – dodał.

Szef BIS przyznał, że choć technologia, na której bazują kryptowaluty, ma potencjał zmiany globalnych finansów, to rodzą się obawy dotyczące zmienności i atrakcyjności dla przestępców.

Carstens ostrzegł, że choć wielu ludzi nie uważa kryptowalut za zagrożenie systemowe w związku z ich niszową rolą, to może się to szybko zmienić. 

- Jeśli władze nie będą działać prewencyjnie, kryptowaluty mogą stać się bardziej połączone z głównym systemem finansowym i będą zagrożeniem – powiedział. – Co ważniejsze, astronomiczny wzrost kryptowalut nie powinien spowodować iż zapomnimy o ważnej roli jaką banki centralne odgrywają jako strażnicy publicznego zaufania. Prywatne cyfrowe tokeny maskujące się jako waluty nie mogą zmienić tego zaufania – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane