CATL rozważa Polskę jako lokację dla swojej fabryki

opublikowano: 06-03-2018, 08:11
aktualizacja: 06-03-2018, 08:15

Chiński producent akumulatorów do pojazdów elektrycznych zamierza stworzyć lokalną fabrykę, której moce produkcyjne mają przekroczyć wydajność jaką dysponuje koncern Tesla. Chce także stworzyć swój pierwszy zagraniczny zakład, za cel obierając Europę. Jedną z badanych opcji jest jego lokalizacja w Polsce.

Firma Contemporary Amperex Technology (CATL) jest bliska wyboru jednej z trzech lokalizacji w Unii Europejskiej dla swojej pierwszej zagranicznej fabryki – powiedział prezes Zeng Yuqun, w wywiadzie udzielonym  agencji Bloomberga, w kuluarach Konferencji Konsultacyjnej  Narodowego Komitetu Chińskiej Partii Ludowej w Pekinie. Jedna z osób pragnących zachować  anonimowość sprecyzowała, że firma rozważą lokalizację w  Niemczech, na Węgrzech i w Polsce.

Contemporary Amperex Technology (CATL)
Zobacz więcej

Contemporary Amperex Technology (CATL) fot. Bloomberg

Widzimy wielką szansę w Europie – stwierdził Zeng. Dodaje, że "…koreańskie firmy, wykorzystujące strategię niskich cen, aby konkurować z nami, nie zrobiły wielkiego postępu technologicznego w ciągu ostatnich dwóch lat, podczas gdy udało nam się szybko się rozwijać i prześcigać je".

Ekspansja w Europie jest częścią szerokiego planu, który obejmuje m.in. budowę fabryki w rodzimym Ningde w prowincji Fujian, która zwiększyłaby pięciokrotnie możliwości produkcyjne i uczyniła z CATL największą na świecie firmę produkującą akumulatory EV.

W sfinansowaniu budowy fabryki w Chinach ma pomóc zapowiedziana już oferta IPO o wartości 2 mld USD Europejski zakład dostarczałby akumulatory dla głównych producentów samochodów w regionie, w tym BMW AG - powiedział Zeng.

W maju firma planuje otwarcie biura sprzedaży w Japonii. Tamtejsi  producenci samochodów, w tym Toyota, Nissan i Honda, twierdzą, że rozważają akumulatory CATL dla swoich lokalnych pojazdów elektrycznych w Chinach. W zeszłym roku CATL otworzył biuro sprzedaży w USA..

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / CATL rozważa Polskę jako lokację dla swojej fabryki