CBOS: 51 proc. Polaków raczej wierzy, że powstanie rząd PiS-PO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 12:47

51 proc. Polaków raczej wierzy, że rząd PiS-PO powstanie; 10 proc. ocenia, że to się uda na pewno - wynika z sondażu CBOS przesłanego w poniedziałek PAP. 16 proc. ankietowanych raczej nie wierzy w powstanie rządu, 3 proc. zdecydowanie nie sądzi, że uda się utworzyć wspólny rząd.

51 proc. Polaków raczej wierzy, że rząd PiS-PO powstanie; 10 proc. ocenia, że to się uda na pewno - wynika z sondażu CBOS przesłanego w poniedziałek PAP. 16 proc. ankietowanych raczej nie wierzy w powstanie rządu, 3 proc. zdecydowanie nie sądzi, że uda się utworzyć wspólny rząd.

    W powstanie rządu PO-PiS wierzy 79 proc. zwolenników PiS oraz 75 proc. zwolenników PO.

    Ponad połowa badanych - 57 proc. - nie ma zdania, czy Kazimierz Marcinkiewicz to dobry kandydat na szefa rządu. Badani, którzy mają wyrobioną opinię w tej kwestii, częściej sądzą, że to dobra kandydatura (25 proc.) niż zła (18 proc.).

    W opinii Polaków lepszymi kandydatami na premiera niż Marcinkiewicz byliby Jarosław Kaczyński (20 proc.) lub Jan Rokita (25 proc.). 14 proc. respondentów uważa, że Marcinkiewicz jest najlepszym kandydatem.

    Według CBOS, porównanie elementów programów zwycięskich partii i - przede wszystkim - dotychczasowy przebieg rozmów między przyszłymi koalicjantami powodują, że 66 proc. respondentów jest przekonana, iż PiS i PO różnią się w poglądach na najważniejsze sprawy kraju. 17 proc. nie dostrzega lub prawie nie dostrzega różnic w tych poglądach.

    Podzielone są opinie Polaków na temat przyszłej współpracy koalicyjnej między PO i PiS - zauważa CBOS. 37 proc. ankietowanych sądzi, że będzie się ona układała dobrze, 36 proc. jest przeciwnego zdania. 

    Sondaż przeprowadzono w dniach 13-16 października na 1003-osobowej reprezentatywnej losowej grupie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane