Ceny mieszkań rosną wolniej

opublikowano: 08-04-2021, 15:05

Ceny mieszkań nadal rosną, choć dynamika ich wzrostu wyhamowała. Na rynku wtórnym pojawiły się spadki.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • Jak rosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w największych polskich miastach w IV kw. 2020 r.?
  • Jak analitycy NBP oceniają opłacalność inwestowania w mieszkania na wynajem?
  • Jak oceniają sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

Niemal we wszystkich miastach Polski ceny mieszkań w IV kw. 2020 r. rosły, choć dynamika wzrostu wyhamowała – podaje NBP w „Informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2020 r.”. Na rynku pierwotnym mieszkania podrożały we wszystkich grupach miast z uwagi na większą skalę sprzedaży lepiej zlokalizowanych i droższych mieszkań.

To powodowało większe zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego, których drugim atutem jest fakt, że mieszkanie najczęściej gotowe jest do wprowadzenia się, a w przypadku transakcji na rynku pierwotnym są sprzedawane na etapie realizacji. Zainteresowanie to utrzymało wzrost cen ofertowych na rynku wtórnym, jednak nie przełożyło się to na ceny transakcyjne – te rosły nieznacznie w grupie 6* i 10** miast, a w Warszawie kolejny kwartał spadły.

Dynamika cen m kw. mieszkania w IV kw. 2020 r. w porównaniu z III kw. (w proc.)

Rynek pierwotny ceny ofertoweRynek pierwotny ceny transakcyjneRynek wtórny ceny ofertoweRynek wtórny ceny transakcyjne
Gdańsk0,54,22,5-0,1
Gdynia1,9-1,310,1-1,1
Kraków1,6-1,72,90,2
Łódź0,43,44,7-1,6
Poznań0,72,2-0,5-0,9
Wrocław-0,51,53,59,2
Warszawa0,10,81,5-2,2
6 miast *1,21,13,50,3
10 miast **2,23,11,21,3

Źródło: NBP

* 6 największych miast: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław

** 10 dużych miast: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra

Ceny najmu wzrosły w porównaniu z III kw. 2020 r., jednak w ujęciu rok do roku stawki najmu za m kw. spadły. „Nadal w badanych dużych miastach utrzymuje się wysoka podaż ofert internetowych mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych. Może to sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości” – komentują analitycy NBP.

Wskazują jednak, że poziom stawek czynszów w najmie długoterminowym w Warszawie i sześciu największych miastach nadal sprawia, że inwestycja mieszkaniowa (nie uwzględniając kosztów transakcyjnych) była konkurencyjna na tle oprocentowania lokat bankowych, inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe bądź w nieruchomości komercyjne.

W przypadku nieruchomości komercyjnych wpływ pandemii jest związany najbardziej z ograniczeniami w działalności handlowej i działalności przedsiębiorstw. „Czynsze w obiektach komercyjnych są podpisywane na kilka lat, a zerwanie kontraktów wiąże się z kosztami, jednak gdy najemca powierzchni staje się niewypłacalny, nie jest w stanie płacić czynszu. Niektórzy najemcy, szczególnie ci znaczący, wykorzystują sytuację do negocjacji poziomu czynszu” – czytamy w raporcie NBP.

Analitycy NBP dostrzegają zjawisko rosnących pustostanów na rynku nieruchomości biurowych, nasycenie rynku nieruchomości handlowych (niewielka nowa podaż) i dynamiczny rozwój segmentu magazynowo-przemysłowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane