Chavez zapowiada dalszy wzrost cen ropy

Polska Agencja Prasowa SA
12-05-2006, 08:07

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, piątego światowego eksportera ropy, zwiastował w czwartek dalszą podwyżkę światowych cen tego kluczowego surowca energetycznego.

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, piątego światowego eksportera ropy, zwiastował w czwartek dalszą podwyżkę światowych cen tego kluczowego surowca energetycznego.

Nastąpi ona już w najbliższych miesiącach, a główne jej przyczyny to spór Iran - USA i destabilizacja Iraku - powiedział Chavez w czwartek w trakcie swej wizyty w Rzymie, podczas której został przyjęty przez papieża Benedykta XVI.

"Sądzę, że będą one rosnąć. Mam nadzieję, że osiągną w przyszłości poziom równowagi" - powiedział w odpowiedzi na pytanie Reutera o przyszłe ceny.

W tym samym czasie w stolicy Wenezueli Caracas wenezuelski kongres (parlament), zdominowany przez zwolenników Chaveza, ogłosił raport, w którym zaleca przejęcie przez państwo większościowej kontroli nad największymi inwestycjami naftowymi, prowadzonymi w bogatym zagłębiu naftowym w dolinie Orinoko przez międzynarodowe koncerny, w tym amerykańskie kolosy naftowe Exxon Mobil i Chevron.

Krok taki, na temat którego Chavez jeszcze wiążąco się nie wypowiedział, doprowadziłby w praktyce do poddania kontroli państwa wszelkiej działalności wydobywczej prowadzonej przez firmy zagraniczne na terenie Wenezueli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Chavez zapowiada dalszy wzrost cen ropy