Chevron wycofuje się z poszukiwania gazu łupkowego na Litwie

DI, PAP
08-10-2013, 21:51

Amerykański koncern Chevron, który przed miesiącem został ogłoszony na Litwie zwycięzcą przetargu na poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków, oznajmił we wtorek, że wycofuje się z tych działań.

Chevron była jedynym uczestnikiem postępowania przetargowego.

Powodem do takiej decyzji, według koncernu, jest nieuregulowana litewska baza ustawodawcza dotycząca wydobycia i eksploatacji węglowodorów.

W komunikacie prasowym premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził ubolewanie z powodu takiej decyzji Chevronu, ale też zrozumienie.

„Oni mają do tego prawo, gdyż w Sejmie ciągle są omawiane akty prawne dotyczące wydobycia węglowodorów. Przede wszystkim więc musimy zakończyć formowanie bazy ustawodawczej do takiej działalności” - napisał w komunikacie premier Butkeviczius, wyrażając nadzieję, że w przyszłości Chevron będzie uczestniczył w litewskich projektach.

Od czasu ogłoszenia przetargu na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego na Litwie w styczniu br. zostało znowelizowanych, bądź jeszcze omawianych jest 25 aktów prawnych, dotyczących wydobycia węglowodorów.

Według danych amerykańskiej agencji informacyjnej ds. zasobów energetycznych (Energy Information Administration), złoża gazu w łupkach znajdują się w południowo-zachodniej części Litwy i ciągną się w stronę Polski i obwodu kaliningradzkiego. Złoża mają się znajdować na głębokości od 1,5 do 2 km.

Szacuje się, że gazu z łupków wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb Litwy przez 30-50 lat. Obecnie Litwa rocznie zużywa rocznie ok. 3 mld m sześc. gazu dostarczanego przez Gazprom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Chevron wycofuje się z poszukiwania gazu łupkowego na Litwie