Chiny cofną cło na żywność z USA w zamian za zniesienie szykan wobec ZTE

opublikowano: 15-05-2018, 06:48
aktualizacja: 15-05-2018, 06:53

Chiny mogą wycofać się z obłożenia cłem żywności importowanej z USA, w tym soi, ale w zamian chcą zniesienia zakazu sprzedaży przez amerykańskie spółki komponentów chińskiemu ZTE, donoszą agencje prasowe powołując się na anonimowe źródła zbliżone do toczących się negocjacji.

Wiadomość wywołała wyraźny wzrost cen soi w kontraktach futures.

fot. Bloomberg

Na początku kwietnia Chiny ogłosiły obłożenie 25 proc. cła 106 produktów sprowadzanych z USA, m.in. soi, aut i whiskey. Była to reakcja na wcześniejszą zapowiedź Waszyngtonu obłożenia cłami importu z Chin. 17 kwietnia władze USA ogłosiły zakaz sprzedaży przez amerykańskie części i oprogramowania chińskiemu koncernowi technologicznemu ZTE Corp. Niespodziewanie w ostatnią niedzielę prezydent Donald Trump ogłosił na Twitterze, że pomoże chińskiej spółce „wrócić do biznesu i to szybko”. Uzasadniając nagły zwrot w sprawie ZTE prezydent Trump napisał, że USA pracują z Chinami nad „dużą umową handlową”, a ZTE kupuje dużo części w USA.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane